“BAE ABD’den F-35 savaş uçağı satın almak için başvurdu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ABD’den F-35 savaş uçağı almak için resmi başvuruda bulunduğu belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İsrail ile ilişkileri normalleştiren anlaşmaya imza attıktan sonra ABD’den yeni jenerasyon F-35 savaş uçağı almak için resmi başvuruda bulunduğu belirtildi.

Başvuru, Lockheed Martin’in geliştirdiği uçakları almak için uzun süren sürecin ilk adımı.

T24’te yer alan habere göre, Bloomberg’e konuşan bir yetkili, BAE’nin kaç tane uçak istediğiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

BAE’nin F-35 alma ihtimaline İsrail’in karşı olduğu belirtilmişti. ABD, İsrail ile BAE arasındaki ilişkileri normalleştiren anlaşmaya arabuluculuk yaptı. ABD yasaları, Arap ülkelerine kıyasla İsrail’i ordu konusunda daha güçlü tutmayı garantiliyor.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda gazetecilere yaptığı açıklamalarda F-16 filolarını yenilemenin “mantıklı” olduğunu söylemişti.

Gargaş, “Orduyu modernize etmek ana odak noktalarımızdan” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Silahlı Faşist yapılanma halka ve gazetecilere saldırdı

Next Article
Tümgeneral Muhammed Bakıri

İran: ABD'nin desteği kesilirse Siyonist Rejim çöker

Related Posts
Devamı

Bir dönem tamamen bitti! ABD, 20 yıl sonra Afganistan’dan çekildi

ABD, 2001'deki 11 Eylül saldırılarından sonra girdiği Afganistan'dan tamamen çekildi. Durumla ilgili açıklama yapan ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, çekilmenin bittiğini, "Son C-17 uçağı 30 Ağustos'ta ABD Doğu Yakası saatiyle 15.29'da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan havalandı" ifadeleriyle duyurdu. Çekilme sonrası Taliban, başkent Kabil'de havaya ateş ederek kutlamalara başladı.