Avrupalılara göre ABD’nin Afganistan’a askeri müdahalesi bir hataydı

Beş Avrupa ülkesinde yapılan anket, Avrupalıların önemli kısmının ABD ve müttefiklerinin 2001’de Afganistan’a askeri müdalalesini bir hata olarak…

Beş Avrupa ülkesinde yapılan anket, Avrupalıların önemli kısmının ABD ve müttefiklerinin 2001’de Afganistan’a askeri müdalalesini bir hata olarak gördüğünü ortaya koydu.

Önde gelen Kamuoyu Araştırma Enstitüsü’nün (IFOP) Sputnik için 21-27 Eylül tarihleri ​​arasında, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya’da 18 yaş ve üstü 5 binden fazla kişi ile çevrimiçi yaptığı anket, Avrupalıların, ABD ve müttefiklerinin 2001’de Afganistan’a gerçekleştirdiği askeri müdahale, askerlerin çekilme şartları ve göçmen sorunu ile ilgili görüşlerini araştırdı.

Anket sonuçlarına göre, Almanların neredeyse yarısı (yüzde 49’u), Fransızların üçte birisinden fazlası (yüzde 34’ü), İngilizlerin yüzde 40’ı ve İspanyolların yüzde 39’u, 2001’da yaşanan Afganistan’a askeri müdahaleyi hata olarak görüyor.

Öte yandan, ankete katılan Avrupalıların önemli kısmı, Afganistan’da görev alan askerlerin ülkeden çekilme şartlarının ABD’nin gözündeki imajını kötüleştirdiğini belirtirken bütün ülkelerdeki katılımcıların yarısından fazlası askerlerin Afganistan’dan çekilmesi sonucu küresel güvenlik düzeyinin azaldığı görüşünü dile getirdi.

Ayrıca ABD’nin Taliban‘ın Аfganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkeden kaçan Afgan göçmenleri kabul etmesi gerektiğini düşünen Avrupalı sayısının bu sorumluluğu Avrupa ülkelerinin üstlenmesi gerektiğinden yana olanların sayısından daha fazla olması dikkat çekti.

Previous Article

California'daki Petrol Sızıntısı Soruşturuluyor

Next Article

AB: ABD ile ortak konular üzerinde birlikte ilerlemeye olan taahhüdümüzü yineledik

Related Posts
Devamı

Pompeo’nun İsrail’e boykot kampanyasına tepkisi

İsrail rejiminin en büyük hamisi olarak bilinen Amerika sadece Başkan Trump döneminde değil her zaman bu rejimin çıkarları bağlamında benzersiz girişimlerde bulunmakla kalmayıp dünyada siyonist karşıtı hareketler ve kurumları zayıflatarak sürekli yaptırım uygularken bu tutumunu sürdürmeye vurgu yapıyor.