Artık Trump’ın rakibi

Florida Valisi DeSantis’in ABD sağının yeni parlayan yıldızı olduğu görülüyor. 2024’teki başkanlık seçimleri için adı geçen DeSantis, belki…

Florida Valisi DeSantis’in ABD sağının yeni parlayan yıldızı olduğu görülüyor. 2024’teki başkanlık seçimleri için adı geçen DeSantis, belki de daha önce desteklediği Trump’ın en büyük rakibi olacak.

“Aydınlık ve soğuk bir nisan günüydü, saatler 13.00’ı gösteriyordu ve Florida’nın kamu üniversitelerini yönetenler ‘özgürlük’ adına devletin profesörleri sonsuz kısıtlama yetkisi olduğunu ilan etmişlerdi.”

Bu sözler Florida’da görev yapan federal yargıç Mark Walker’a ait. Geçtiğimiz ay içinde yargıç Walker, George Orwell’in “1984” romanına atıfta bulunarak Florida eyaletinin üniversitelerin müfredatını kısıtlayan bir yasasını iptal etti. Florida Valisi Ron DeSantis’in de desteklediği yasaya göre öğrencilere ırkçılık ve cinsiyetçilik hakkında dersler verilemeyecekti. Adından da anlaşılabileceği üzere (Stop-Woke) yasası son yıllarda tartışma konusu olan ‘woke’ (Woke, her konuda kendini ‘ayık’, farkındalık sahibi hisseden bireylere karşı biraz da eleştirel bir bakış açısıyla konulan tanımdir) kültürüne karşı bir reaksiyon olarak görülebilse de DeSantis’in bunu aşırı sağı mutlu etme hamlesi olarak da yorumlayabiliriz. ABD Temsiciler Meclisi’nde başlayan siyasi kariyeri boyunca Cumhuriyetçi Parti’nin sağ kanadında pozisyon alan DeSantis, Trump’ın da en büyük destekçilerinden biriydi.

Koridorlardaki konu

ABD’deki son ara seçimlerde yaklaşık yüzde 20’lik bir tarihi farkla tekrar Florida Valisi seçilen DeSantis, 2024’teki başkanlık seçimleri için şimdiden konuşulmaya başlandı. Gerçi bu tarz söylentiler karşısında ‘daha yeni bir seçimden çıkıyoruz, herkes bir sakinleşsin’ şeklinde kendine has bir cevap verse de, DeSantis’in ABD sağının yeni parlayan yıldızı olduğu açıkça görülmektedir. Cumhuriyetçi seçmenler yapılan anketlerde Trump seçime katılmazsa kimi desteklersiniz denildiğinde, tercihlerini DeSantis’ten yana kullanıyorlar. Son seçimlerde de görüldüğü gibi ABD seçmen kitlesi büyük ölçüde kutuplaşmış durumda. 2020 başkanlık seçimlerinin sonucunu inkar eden Trump yanlısı adaylar hüsrana uğramış, kötü giden ekonomiye rağmen Demokratlar beklenilen ölçüde kayıplar yaşamamıştı. Bu sonuçlara göre artık Trump’ın eskisi kadar güce sahip olmadığı ve Cumhuriyetçi Parti’nin Trump’a karşı seçilebilir bir aday çıkarması gerektiği Washington koridorlarında dile gelmeye başladı.

Trumpçı politikaları destekleyen DeSantis, ileriki günlerde Trump’ın belki de en büyük rakibi olarak siyasete devam edecek. DeSantis ismini daha çok duyacakmışız gibi gözüküyor.

İtalyan asıllı

1978 Florida doğumlu DeSantis, İtalyan asıllı bir Amerikalı. Yale Üniversitesi’nde tarih okumuş ve beyzbol takımının kaptanlığını yapmış. 2005’te de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş. Okuldan sonra kısa bir dönem tarih öğretmenliği yapan DeSantis, bir süre ABD donanmasında görev yapmış ve 2012’de de ABD Temsilciler Meclisi’ne Florida’dan seçilmiştir.

Aşı belgesi yasağı!

Pandemi süresince Trump’ın çizgisinde giden DeSantis, maske takmaya ve sokağa çıkma yasaklarına karşıtlığıyla gündeme gelmişti. Eylül 2020’de restoranları açan Florida, 2021’de işletmelerin hizmet vermek için aşı belgesi talep etmesini yasakladı. Biden’ın başkanlığı esnasında sıkça federal hükümet ile karşı karşıya gelen DeSantis, önceleri popülerliğinde düşüş yaşasa da kısa sürede Cumhuriyetçi seçmenler nezdinde yükselişe geçti.

Musk’tan destek

Twitter CEO’su Elon Musk, 2024 Cumhuriyetçi Parti ön seçimlerinde, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın rakibi olacağı konuşulan Florida Valisi Ron DeSantis’i destekleyeceğini açıkladı. Musk, “2024 başkanlığı için tercihim aklı başında ve merkezci biri” dedi.

Previous Article

Donald Trump ile Kanye West'in gizemli buluşmasından çelişkili açıklamalar

Next Article

Wagner patronu: ABD’li komutan bile var

Related Posts