Anket sonuçları ortaya koydu: Donald Trump, Cumhuriyetçiler arasında popülerliğini artırıyor

Eski ABD Başkanı Trump’a destek, Ocak 2021’e göre 10 puan arttı. ABD’de yapılan bir anket, Beyaz Saray’dan ayrılışından 9…

Eski ABD Başkanı Trump’a destek, Ocak 2021’e göre 10 puan arttı.

ABD’de yapılan bir anket, Beyaz Saray’dan ayrılışından 9 ay geçen Donald Trump’ın, Cumhuriyetçiler arasında popülerliğini artırdığını gösterdi.

10 bin 371 kişinin katıldığı anket, ABD merkezli düşünce kuruluşu Pew Araştırma Merkezi tarafından 13-19 Eylül tarihleri arasında yapıldı.

Sonuçlara göre Cumhuriyetçilerin üçte ikisi (yüzde 67), Trump’ın gelecekte önemli bir siyasi figür olarak kalmasını istiyor. Bu oran, Ocak 2021’deki ABD Kongresi baskınının hemen ardından yapılan ankete göre 10 puanlık bir artış anlamına geliyor.

Cumhuriyetçilerin yüzde 44’ü, eski ABD Başkanı Trump’ın 2024 seçimlerinde aday olmasını, yüzde 22’siyse Trump’ın, kendi görüşlerine uyan başka bir adayı desteklemesini istiyor.

Ayrıca muhalefet seçmeninin yüzde 63’ü partilerinin, Trump’ı kamuoyu önünde eleştiren isimleri seçilmişleri kabul etmemesi gerektiğini düşünüyor.

Anket, Cumhuriyetçiler arasında Trump’a desteğin yaş, eğitim ve ideolojiye göre değiştiğini de gösterdi.

Zira 18-49 yaş arasında Trump’a destek yüzde 60 olurken 65 yaş ve üzerinde yüzde 72’ye çıkıyor.

Üniversite mezunları arasında Trump’ı destekleyenler yüzde 54 olurken daha düşük bir eğitime sahip kişilerde bu oran yüzde 72.

Muhafazakar Cumhuriyetçiler Trump’a yüzde 75’le destek verirken, ılımlı veya liberal Cumhuriyetçilerde bu oran yüzde 51’e düşüyor.

Previous Article

New York'a ilk kez siyahi federal savcı atandı

Next Article

Biden'ın Amerika'nın Ekonomik Gerilemesi İtirafı

Related Posts