Amerika’nın Ukrayna’ya F-16 göndermeye karar vermesi

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Washington’un iki NATO üyesi ülke olan Danimarka ve Hollanda’dan Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyi kabul ettiğini , bunun Ukraynalı pilotların bu savaş uçaklarını kullanmaları için eğitim sürecini tamamladıktan sonra yapılacağını duyurdu. Sözcü, “Onların yardımıyla Ukrayna yeni yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilir” dedi.

Geçen yıldan beri bu savaş uçakları için baskı yapan Ukrayna, bu kararı övdü. Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, ABD’nin kararını “harika bir haber” olarak nitelendirdi. Ancak Ukrayna’nın bu savaş uçaklarını Rusya’nın hava üstünlüğüne karşı kullanmasının aylar sürmesi bekleniyor. Daha önce, Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri Ihnat, Kiev’in önümüzdeki sonbahar veya kış aylarında F-16’yı kullanamayacağını kabul etmişti.
Hollanda Dışişleri Bakanı Voebke Hoekstra, ülkesinin Washington’un Ukrayna’ya F16 savaş uçakları göndermesinin önünü açma kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Hoekstra, “Bu, Ukrayna’nın halkını ve ülkesini savunması için büyük bir adımdır.” dedi.
Danimarka Savunma Bakanlığı da Cuma günü yaptığı açıklamada, 11 ülkeden oluşan bir koalisyonun bu ayın sonlarında Danimarka’da F-16 savaş uçaklarını uçurmak için Ukraynalı pilotlara eğitim vermeye başlayacağını duyurdu.
Washington, Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları bağışlamak için yeşil ışık yakarken, ABD ve NATO’daki müttefikleri daha önce bu uçakların Ukrayna’ya teslim edilmesini reddetmişti. Bu ülkeler, bu eylemin nükleer silahlara sahip Rusya ile savaşın alevlenmesine yol açabileceğini iddia ettiler. Şimdi ABD, Ukrayna’ya F-16 savaş uçakları göndermeyi kabul ederek, Ukrayna’daki savaşın devam etmesi ve kapsamının genişletilmesi için bir adım daha atmış oldu.
Amerikalı bir gazeteci olan Ted Snider, “The American Conservative” web sitesindeki bir makalesinde, Rusya ile Ukrayna arasında, her iki tarafın da makul tavizler verdiği üç ayrı müzakere girişiminden ve hatta İstanbul’da yapılan müzakerelerden birinde savaşan iki taraf arasında bir barış anlaşmasının imzalanmasının yakın olduğunu; fakat Amerika’nın bu üç müzakereyi durdurduğunu yazdı.
Biden hükümeti açısından Rusya’nın Ukrayna savaşında, üstelik NATO komşuluğunda zafer kazanması, bu askeri örgütün itibarını sarsması ve Rusya’nın bölgesel ve uluslararası nüfuzunun ve gücünün genişlemesi anlamına gelecek ve Avrupa’daki güvenlik, askeri ve siyasi denklemleri Batı’nın aleyhine değiştirecek.
Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden ve hükümetinin üst düzey askeri ve güvenlik yetkilileri, Ukrayna savaşının Rusya’ya olabildiğince karşı çıkmak ve Rusya’yı zayıflatmak için eşsiz ve tekrarlanamaz bir fırsat sağladığına ve nihayetinde çok kutuplu bir sistemin tam olarak oluşmasını engellediğine inanıyor. Bu nedenle Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ne pahasına olursa olsun kazanmasını engellemeye kararlılar.
Moskova açısından Amerika’nın Ukrayna’daki savaşı sürdürmedeki nihai hedefi Sovyetler döneminden beri Rusya’yı mümkün olduğunca zayıflatmak ve onu parçalamaktır. Bu yüzden büyük insan kayıplarına ve geniş çaplı askeri hasara yol açan ve Ukrayna altyapısının yıkımına neden olan ve hali hazırda 18.ayına giren savaşın yakında sona ermeyeceği, aksine, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin, Litvanya’daki NATO liderlerinin son toplantısında açıklanan ABD ve diğer Batılı ülkelerin geniş desteğinden aldığı moral ile, önümüzdeki aylarda güçlü bir şekilde devam edeceği bekleniyor./

Previous Article

ABD'nin Yemen Özel Temsilcisi: Safer tankerini kaldırılmak için 22 milyon dolara ihtiyaç var

Next Article

Ukrayna ABD’den JASSM füzelerini talep etti

Related Posts