Amerika’nın Biden Döneminde Direniş Güçlerine İkinci Saldırısı

Amerika Savunma Bakanlığı-Pentagon Pazar günü yerli akşam saatlerinde Amerika başkanı Joe Biden’in doğrudan emri ile ” savunma amaçlı ince detaylı bir şekilde uygulanan saldırılar ” ile Suriye ve Irak sınırında milis güçlerinin mevzilerini hedef aldığını öne sürdü. Bu bildiriye göre ” Bu saldırının hedefleri önceden belirlenmişti. Çünkü İran destekli milis gruplar Irak’taki Amerika mevzileri ve güçlerine karşı İHA saldırında payı olmuştur. ”

Pentagon’un bildirdiğine göre  Amerika uçakları,   iki kez Suriye’deki operasyonel merkezleri ve silah depolarını ve bir kez de Irak’taki milislerin  mevzilerini hedef almıştır.  Irak’taki Saberin News haber kanalı da,  Irak ve Suriye sınırında  Haşdi Şabi güçlerinin mevzilerinin bombalandığını duyurdu. 

Haşdi Şabi’nin alt birliklerinden olan Ketaib  Seyyidüşşüheda Amerika’nın Irak ve Suriye sınırına yaptığı saldırılara tepki olarak,  bundan sonra  Amerikalı işgalciler ile  savaşın sınırsız olacağını ve bu sınırsız savaşın ilk adımının,  Amerikalı güçlerin hasım ve saldırgan İHA’larının Irak semalarında hedef alınması olacağını bildirdi.  

Biden son beş ayda  ikinci kez  Irak ve Suriye’deki Haşdi Şabi mevzilerine saldırı talimatını verdi.  İlk kez Biden  Şubat 2021’de   Suriye’nin doğusunda direniş gruplarına bağlı mevzilere saldırı talimatını verip  bunun Bağdat’taki roketli saldırılara cevaben olduğunu belirtti. 

   Şimdi de görünen o ki  Amerika,  Suriye ve Irak’ta  direniş gruplarına  saldırıyı gündeme almış ve Amerikan yeni hükümetinin Batı Asya’ya yönelik  siyasetlerinin değiştireceğine dair sloganlarına rağmen,  Biden, Direniş Eksenine karşı  hasmane bir yaklaşım içerisine girmiştir. Washington   bu askeri girişim ile  Irak’taki Amerikan üslerine yapılan son İHA saldırılarına kesin tepki gösterdiğini düşünüyor.  Amerika’nın bu saldırılarının ardından ise Pentagon İran’a bağlı grupları üslerine yapılan saldırılardan sorumlu tutmuştu.  Buna rağmen Şubat 2021 Amerika’nın telafi edici ve misilleme saldırılarına rağmen Amerika’nın Iraktaki üsleri ve güçlerine yönelik saldırıların  devam etmesi böyle bir yaklaşımın yenilgiye uğradığını gösteriyor. 

 Gerçekte  Irak parlamentosunun  Ocak 2020’deki kararına rağmen Amerikan güçlerinin yasa dışı varlığı,   Amerikan konvoyları ve tesislerine yönelik saldırıların devamına yol açmıştır. 

Bir başka önemli mesele Amerika’nın Suriye ve Irak’a yaptığı hava saldırılarının gerçekte  Siyonist rejimi desteklemek ve  onun Direniş Eksenleri güçlerinin Suriye’den çıkması ve direniş ekseninin zayıflaması doğrultusundaki istekleri çerçevesindedir.  Telaviv uzun süredir  Suriye ve Irak’ın farklı noktalarındaki birçok direniş ekseni mevzilerine farklı hava saldırıları gerçekleştirmektedir. 

Burada önemli olan nokta,  bu hava saldırısının  Amerika başkanının  Kongre’ye danışmadan savaş yetkilerinin iptalinin Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmasından bir kaç gün sonra gerçekleştirilmesidir. 

 2002 yılında onaylanmış   Irak’a karşı askeri güçleri kullanma izni Amerikan yasa belirleyicilerinin  Irak’a askeri saldırıdan önce onayladığı  yasadır.  Bu yasa, Amerika cumhurbaşkanına  belli şartlar altında,  Kongre onayı olmadan  Batı Asya’da kimi askeri girişimleri başlatma iznini verdi. 

 G.W.Bush’tan Joe Biden’a kadar Amerikan başkanları  son yirmi yılda  bu yasayı  hep Suriye ve Irak’a saldırı yapmak ruhsatı olarak kullanmışlardır.  Biden ise  bu yasaya dayanarak  Kongre’ye danışmadan,  Şubat 2021’in sonlarında  Irak ve Suriye sınırında direniş güçlerine karşı  hava saldırılarını gündeme aldı.  Şimdi de  görünen o ki bu yasa,  yeni saldırıların bahanesi haline gelmiştir.  Buna rağmen Beyaz Saray  Biden’in  savaş yetkilerinin iptal olunmasını desteklediğini iddia etmişti. 

 Şimdi de ilk başta   Trump’ın siyasetlerini ve girişimlerini tersine dönüştüreceğini iddia eden Biden hükümeti, tam da Trump’ın yolundan yürümekte ve Suriye ve Irak’ta da aynı savaştalep siyasetleri  izlemektedir. 

Batı Asya meseleleri uzmanı Hasan Hanizade şöyle düşünüyor: ”  Amerika’nın Biden başkanlığı döneminde bölgeye yönelik stratejisi öz açısından değişmeyecektir.  Ancak  onun taktiksel  bakışı selefi ile temelden farklı olacaktır. “

Biden bu yeni saldırı talimatı ile,  Beyaz Saray’da hangi  başkan olursa olsun,  Amerika’nın Batı Asya’daki savaştalep siyasetleri ve yaklaşımlarının  hala  istikrarlı ve değişmez olacağını  gösterdi. 

Previous Article

"Biden yönetimi İran'ın nükleer silah geliştirmesine izin vermeyecek"

Next Article

Miami'de çöken binada mucize kurtuluş arayışı

Related Posts