Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Amerikan Askerlerinin Irak’taki Geleceği

Kenneth F. McKenzie  Amerika’nın mevcut yılda  Irak’taki askerlerini 5 bin 600’den 3 bine kadar azaltacağını, bunun Irak hükümeti ile anlaşmalara göre yapılacağını belirtti. 

Amerikalı general,  bu geri çekilmenin asıl nedeninin Iraklı  güçlerin ilerlemesinden dolayı  gerçekleşeceğini öne sürdü.  Halbuki  McKenzie geçen ay içerisinde  Amerika’nın muhtemelen Irak’taki varlığının uzun vadeli olacağını belirtmişti. 

Trump ise son dönemde  Irak başbakanı Mustafa El Kazımi ile görüşmesinde  Amerikan askerlerinin üç yıl daha Irak’ta kalacaklarını söylemişti. Daha önce de  muhabirlere yaptığı açıklamada,  her şeyin kademeli olacağını belirtmişti. 

Ancak  General Kenneth F. McKenzie   Irak’taki  itirazların artmasına hiç değinmemiştir. Halbuki Irak’ın içinde Amerika’nın askeri varlığına itirazlar git gide büyümüş ve Amerikalı güçlere saldırılar da artmıştır. 

  Irak’taki El Hedef  stratejik araştırmalar grubu başkanı Haşim El Kendi   Amerikalıların Irak’tan çıkmak istemediklerini belirterek şu değerlendirmede bulundu:”   Amerikalıların son dönemde kim üslerini değiştirmesi aslında dizilişi değiştirmekten başka bir şey değildi. Bu da, İslami direniş baskıları ve darbeleri sayesinde oldu. “

Korgeneral Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi Mühendis ve direnişçi arkadaşlarının kalleşçe şehit düşürülmelerinin adından   Irak parlamentosu  5 Ocak’ta  sözde IŞİD ile mücadele eden koalisyonun Irak’tan çıkmasına karar verdi.  Buna rağmen  Amerika yasa dışı bir tavır sergileyerek   askeri güçlerinin Irak’ta kalmasına vurgu yaptı.   Burada Washington’un kasten göz ardı etmek istediği husus   Irak parlamentosunun Amerika askeri güçleri dahil tüm koalisyon güçlerinin ülkeden çıkarılması kararıdır.  

Buna ilaveten Amerikalı güçler zaten Irak’ta işgalci güçlerden sayılıyorlar.  Pentagon  Irak merkezi hükümetine kayıtsız kalarak   defalarca  Amerikalı üslere roket saldırılarından dolayı Haşdi Şabi merkezleri ve mevzilerini hedef almış ve bu süreçte Bağdat hükümeti hiç bilgilendirmemiştir.   Gerçekte   Amerika’nın Irak’taki tavrı işgalciler gibidir. Amerika Irak milli egemenliğini hep taciz etmiştir. 

Bu mesele ise  Iraklıların olumsuz tepkilerine yol açmıştır.  Bu çerçevede Amerikalı güçlere yönelik saldırılar özellikle de son aylarda iyice artmıştır.  Son iki ayda ise  Amerikalı konvoylar hep hedef alınmıştır.   Bu süreçte  en az 20 Amerika askeri konvoyu bir şekilde saldırıya uğramıştır. 

Bu hususta göze çarpan bir başka gerçek de  Amerikalı güçlerin Irak’tan çıkışının  Trump’ın Amerikalıları Afganistan ve Irak’tan çekme vaatleri ile ilgili olmasıdır.  Trump 2016 seçimlerinde bu vaatte bulunsa da maalesef hala bu vaadini hayata geçirememiştir. 

2020 Amerika seçimlerine iki aydan daha az bir süre kala Trump  yine de savaşa karşı lafazanlıklarını pekiştirmiş ve en azından Amerikalı askerlerin bir kısmını Irak ve Afganistan’dan çekmeye çalışmıştır.  Böylece verdiği sözü yerine getirdiğini göstermeye çalışıyor. 

Buna rağmen unutulmamalıdır ki Trump 2016 seçim kampanyalarında öne sürdüğü bu vaadini yerine getirmemiştir.  Trump Amerika’nın dünya genelindeki sonsuz savaşlarını durduramamıştır. Washington hala dünyanın farklı noktalarında savaş çıkarmaya ve çatışmaların alevlerini körüklemeye devam etmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar