Amerika Mamut sanayi grubunu yaptırım listesinden çıkardı

ABD Hazine Bakanlığı, bundan önce İran’la işbirliği yaptığı gerekçesiyle yaptırım listesine alığı Mamut sanayi grubu ve ona bağlı olan bir kaç firmayı yaptırım listesinden çıkardıklarını duyurdu.

Cuma günü bir bildiri yayımlayan ABD Hazine Bakanlığı, Mamut sanayi grubu ve ona bağlı olan bir kaç firmayı yaptırım listesinden çıkardıklarını belirtti.

Mamut sanayi grubu PJS, Tahran Mamut sanayi grubu, Mamut sanayii, Mamut sanayi grubu, Mamut Dizel ve Mamut Dizel firması ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesinden çıkardığı firmaların arasında yer alıyor.

Adı geçen ilk dört firma İran’ın Şehit Himmeti sanayi grubu ve diğer iki firma da Mamut sanayi grubu PJS ile ilişkileri yüzünden yaptırım listesine alınmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı bundan önce de Mamut grubu ile irtibatta bulundukları gerekçesiyle yaptırım listesine alınan üç kişinin adını listeden çıkarmıştı.

Amerika’nın yaptırımlarla ilgili uygulamaları, Washington yönetiminin İran’ı nükleer müzakerelere katılması ve Tahran’dan daha fazla taviz koparmak üzere uyguladığı “Havuç sopa” politikası şeklinde değerlendiriliyor.

Previous Article

ABD ile Pakistan arasında Afganistan görüşmesi

Next Article

"Türkiye, 40 adet F-16 talep etti" iddialarına ABD Dışişleri'nden cevap: Resmileşinceye kadar yorum yapamayız

Related Posts