Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Amazon’un 3 Aylık Geliri, Türkiye’nin Toplam Dolar Rezervini Geride Bıraktı

Alışveriş sitesi Amazon’un açıklanan 3 aylık geliri, rekor bir yükseliş yaşadı. Şirketin 3 aylık geliri, Türkiye’nin toplam dolar rezervini bile geride bıraktı.

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olan ve tüm dünyada popüler bir platform haline gelen Amazon, üçüncü çeyrek gelir raporuyla oldukça şaşırtıyor. Koronavirüs sürecinde büyük bir başarı yakalayan ve Prime İndirim Günlerinde de yüz binlerce kişiye hizmet veren Amazon, 2020’nin yalnızca üçüncü çeyreğinde, 3 aylık bir süreçte devasa bir gelir elde etti.

Resmi rakamlara baktığımızda Amazon’un 2020 yılı üçüncü çeyreğinde elde ettiği 3 aylık gelir, 96.1 milyar dolar olarak kaydedildi. Bunu, Amazon’un 2019 yılının aynı döneminde elde ettiği gelirle karşılaştırdığımızda, %37 oranında bir artış olduğunu görüyoruz. Salgın sürecinde dijital alışverişe önem vermeye başlayan tüketiciler, Amazon’un gelirlerinin de büyük oranlarda artmasını sağlıyor.

Yalnızca 3 ayda dünya çapında gerçekleştirilen satışlar ile 96,1 milyar dolar gelir elde eden Amazon, bu gelirle Türkiye’nin toplam dolar rezervini bile geride bırakmayı başardı. TCMB resmi web sitesinde aktarılan rakamlara göre Eylül 2020 toplam dolar rezervimiz 79,7 milyar dolar olarak kayda geçti. Bu da, Amazon’un 3 aylık gelirinin gerisinde kaldığı anlamına geliyor.

Mandatory Credit: Photo by Newscast/Shutterstock (5840707lk) the website of Amazon VARIOUS

Koronavirüs sürecinde insanların dijitale yönelmesi, Amazon’un gelirlerinin büyük oranlarda yükselmesini sağladı. 2020 ilk yarısında iyi bir gelir artışı yaşayan şirket, 2020 üçüncü çeyreğinde de yükselişini devam ettirdi. Diğer bir yandan dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan bir platformun bu oranlarda gelirler elde etmesinin oldukça normal olduğunu da söylebiliriz.

İnsanların dijitale büyük bir önem göstermesi, dijital şirketlerin gelirlerinin ülkelerden bile fazla olmasını sağlıyor. Ülkemizde de benzer girişimlerin dünyaya açılması, ülkemiz için büyük bir gelir kaynağı olabilir. Zaten Amazon, Google, Facebook, Intel gibi bu şirketler, ABD’nin ekonomisinin fazlasıyla güçlü olmasına sebep oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar