Abraham Lincoln Suikastı’nın Gizli Tarihi

Daha geniş Abraham Lincoln suikast planının neden bir adamın ölümünden çok daha büyük olduğunu ve bu üç uçlu saldırının on yıllar boyunca nasıl şiddetli artçı sarsıntılar gönderdiğini keşfedin.

Daha geniş Abraham Lincoln suikast planının neden bir adamın ölümünden çok daha büyük olduğunu ve bu üç uçlu saldırının on yıllar boyunca nasıl şiddetli artçı sarsıntılar gönderdiğini keşfedin.

  • Başkan Yardımcısının Öldürülme Girişimi
  • William Seward’a Kanlı Saldırı
  • Abraham Lincoln Suikast Planının Arkasındaki Komplocuları Yakalamak
  • Öldürülecek Gelecek Başkan
  • Lincoln’s Box’daki Diğer Konuklar
  • Abraham Lincoln Suikastının Daha Geniş Mirası
Image

İlk kadın ve Clara Harris ve Henry Rathbone yakınlarda otururken Abraham Lincoln’ü vurmaya hazırlanan John Wilkes Booth’un bir çizimi.

14 Nisan 1865’te bir adam Washington DC’deki Ford Tiyatrosu’nun arka merdivenini elinde silahla sardı. Yakında, bu silahlı adam John Wilkes Booth, Başkan Abraham Lincoln’ü kafanın arkasından ölümcül bir şekilde vurmak ve Amerikan tarihinin gidişatını şiddetle değiştirmek için sadece birkaç saniye alacaktı.

Bununla birlikte, çok azı bunu fark edebilse de, daha geniş Abraham Lincoln suikast planı sadece bir adamın öldürülmesinden çok daha büyüktü. Aslında tüm Birlik hükümetini istikrarsızlaştırmak için tasarlanmış üç yönlü bir saldırının parçasıydı.

Booth tabancasını Lincoln’ün kafasının arkasına hedeflerken, eski Konfederasyon askeri Lewis Powell neredeyse Dışişleri Bakanı William Henry Seward’ın evine gidecekti. Ford Tiyatrosu’ndan birkaç blok ötede George Atzerodt, yeni başkan yardımcısı Andrew Johnson’ın bir odasının bulunduğu Kirkwood House otelin barında otururken cesaretini artırmaya çalıştı. Powell ve Atzerodt katil görevlerini tamamlasalardı, Seward ve Johnson da öldürüleceklerdi.

Dolayısıyla, Abraham Lincoln suikast planının tamamı sadece cumhurbaşkanını öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda başkanlık için sıradaki erkekleri dışarı çıkarmak ve İç Savaş kanlı bir sonuca ulaştığında ülkeyi kaosa atmakla ilgili.

Image

Abraham Lincoln suikastının gerçekleştiği Ford Tiyatrosu’ndaki kutu. 1861-1865 dolaylarında.

Lincoln’un öldürülmesi gerçekten de ülkeyi kaosa sürükledi. Abraham Lincoln suikast hikayesinin bu kısmı iyi bilinir.

Lincoln, 11 Nisan 1865’te İç Savaş’ın azalan günlerinde (şimdiye kadar vereceği son halka açık adres) verilen bir konuşmada siyah oy hakkı desteğini dile getirdiğinden beri, Booth cumhurbaşkanını öldürmeye kararlı oldu. “Bu, n * gger vatandaşlığı anlamına geliyor, ” dedi Booth. “Şimdi, Tanrı tarafından, onu geçireceğim.”

Image

John Wilkes Booth

Üç gün sonra plan harekete geçti. Booth, başkanı sol kulağının arkasındaki kafatasına vurduktan sonra, korkmuş izleyici bakarken başkanın kutusundan ve aşağıdaki sahneye sıçradı (bazıları başlangıçta oyunun bir parçası olduğuna inanıyor olsa da). Hesaplar farklılık gösterir, ancak birçok kaynak Booth’un Lincoln’un kutusundan sarkan ve sahneye indiğinde bacağını kıran büyük bir bayrağı yakalamadan önce “sic semper tyrannis” (“her zaman zorbalara”) ağladığını iddia ediyor.

Yine de, dışarı çıkarken orkestra lideri William Withers Jr.’ı bırakarak sahnede ilerlemeyi, bir yan kapıdan çıkmayı ve sokakta bekleyen bir arabaya binmeyi başardı, böylece güvenliğe kaçtı. Yetkililerin Booth’u kuzey Virginia’daki vurulduğu ve öldürüldüğü bir çiftlik evinde izlemesi on iki gün sürecekti.

Image

Braham Lincoln, suikastından iki ay önce görüldüğü gibi.

Ancak daha büyük Abraham Lincoln suikast hikayesinin parçası Booth’un ölümü ile sona ermiş olsa da, tarihe sık sık kaybedilen daha büyük saldırının yaygın şiddetini gölgede bırakıyor.

Başkan Yardımcısının Öldürülme Girişimi

Image

Vikipedi Commons ve Andrew Johnson

Tarih gerçekten de Abraham Lincoln suikastının kendisini hatırlıyor, ancak paralel olayları hatırlamıyor. 14 Nisan gecesi, Ford’un tiyatrosunda ölümcül atış bittiğinde Lewis Powell, Washington DC’de sakin bir sokakta ilerledi. William Seward’ın kapısını sertçe çaldı. Bir bıçak ve silahla donanmış olan Powell, komployu, devlet sekreterini öldürme misyonunu, Lincoln’un en güvenilir danışmanını ve cumhurbaşkanlığı doğrultusunda üçüncü sırada olan adamı yapmaya hazırdı.

Kötü bir araba kazası Seward’ı yatağa hapsetti. Birkaç gün önce, Lincoln başucunu ziyaret etmiş ve son zamanlarda yok olan Güney Richmond şehri ziyaretini anlatmıştı. Seward, kırık çenesini bir arada tutan metal bir mekanizma yüzünden konuşamadı. Yine de, ruh hali neşeli idi. Sonunda savaş sona erdi.

Powell, birinin kapıya cevap vermesini beklerken, Atzerodt Kirkwood House’da birkaç blok güveç etti. Abraham Lincoln suikastı ve kentteki popüler tiyatroda ortaya çıkan korku henüz yayılmamıştı.

Image

Wikimedia CommonsGeorge Atzerodt

Bu arada Atzerodt, başkan yardımcısı olan Birliğe sadık Güneyli Andrew Johnson’u öldürme misyonunu tasarladı. Atzerodt’un silahı ve bıçağı vardı. Üst katta, başkan yardımcısı tek başına oturuyordu, korumasız, kolay bir hedef. Ancak 29 yaşındaki Alman göçmen kendisini merdivenleri asmaya ikna edemedi. Sonunda otelden ayrıldı ve geceyi Washington DC’de sarhoş dolaşarak geçirdi

Johnson’u boşaltma kararı tüm ülke için kaderi kanıtlayacaktı. Lincoln ve Johnson savaşın sonunu farklı gördüler ve Lincoln’un Yeniden Yapılandırma konusundaki dikkatli planı yakında daha dürtüsel, Güney sempatik Johnson’ın planına gömüldü. Atzerodt’un cesaret eksikliği nedeniyle, Johnson gece yaralanmadan hayatta kalacaktı ve İmar onun yönetimi altında ilerleyecekti.

William Seward’a Kanlı Saldırı

Image

Wikimedia CommonsWilliam H. Seward

Seward hanesi o kadar şanslı değildi. Şehrin karşısındaki korkunç karışıklık içinde – kocası ölümcül şekilde yaralanan vücudu, 6’4 ”çerçevesinin bir yatağa çapraz olarak döşenmesi gereken tiyatrodan caddenin karşısındaki bir eve taşınırken Mary Lincoln geceye çığlık attı – bir hizmetçi konut kapı. Lewis Powell’ın Seward’a ilaç vermek için orada olduğu hilesi derhal şüpheyle karşılandı. Sonuçta, gece 10:30 idi. Powell, ilacı bizzat vermek zorunda olduğu konusunda ısrar ettiğinde, hizmetçi tereddüt etti – ama Powell içeri girdi.

Hizmetçi alarmı yükselttiğinde, Seward’ın oğulları neler olduğunu görmek için koşmaya geldi. Merdivenleri Seward’ın yatak odasına doğru fırlayan Powell, tabancasını Frederick Seward’a doğrulttu. Silah yanlış ateşlendi, ama Powell onu Frederick’i kandırmak için kullandı. Augustus Seward Powell’a koşarken onu bıçakladı.

Takip eden çılgınca karışıklık içinde Powell, Seward’ın koruması, George Robinson, kızı Fanny Seward ve bir hemşireye saldırdı. Sonra sekreterin yatağına girdi ve Seward’ı yüzüne ve boğazına bıçaklamaya başladı. Powell, Seward’ı, yanağının derisinin bir flepten asılarak dişlerini açığa çıkaracak kadar dilimledi. Taşıma kazasından sonra yaralanan ve sürpriz bir şekilde alınan Seward, kendini savunamadı.

Image

William Powell tutuklandıktan hemen sonra.

Bununla birlikte, inanılmaz bir şekilde Seward, kısmen onu ilk başta yatalak bırakan taşıma kazası nedeniyle hayatta kaldı. Doris Kearns Goodwin’in Rakip Takım’da yazdığı gibi, “[Powell’ın] bıçağı Seward’ın kırık çenesini yerinde tutan metal mekanizma tarafından saptırılmıştı.”

Seward’ı kan yatağında bırakarak Powell kaçtı. Saldırının hesapları farklıdır, ancak tüm tanıklar bir noktada sekreterin odasına gitmeden önce ya da bittikten sonra Powell’ın “Ben” kızgınım! Çılgınım!”

Ve onun öfkesi tam olarak yapılmadı. Powell, Seward’ın yatak odasından yarışırken dışarıdaki koridorda bir Dışişleri Bakanlığı elçisini bıçakladı – nihai durum yanlış zamanda yanlış yerde olma durumu.

Abraham Lincoln Suikast Planının Arkasındaki Komplocuları Yakalamak

Image

Wikimedia CommonsMary Surratt

Yetkililerin Powell ve Atzerodt’u bulmaları ve tutuklamaları sadece birkaç gün sürdü. Bir Kirkwood House çalışanı, orada Abraham Lincoln suikastı gecesi görülen “şüpheli görünen bir adam” konusunda yetkilileri uyardı. Ve Atzerodt’un odasındaki bir arama (bir suç hayatı için tasarlanmamış olan Atzerodt, kendi adına oda rezervasyonu yapmıştı) yüklü bir tabanca ve bir bıçak ortaya çıktı.

Image

Wikimedia CommonsDavid Herold yakalandıktan kısa bir süre sonra.

Bu sırada polis Powell’ı tutuklamak için tökezledi. Yetkililer onu sorgularken Mary Surratt adlı bir kadının yatılı evine geldi. Yatılı evi Booth’a ve diğerlerinin saldırılarını planlaması için bir sığınak teklif eden Surratt, daha sonra Amerikan hükümeti tarafından yürütülen ilk kadın olmanın şüpheli onurunu talep edebilir.

Image

Soldan Mary Surratt, Lewis Powell, David Herold ve George Atzerodt 7 Temmuz 1865’te Washington DC’de idam edildi.

Sonuçta, Surratt, Powell, Atzerodt ve onların suç ortağı David Herold (Powell’a Seward’ın evine rehberlik eden ve daha sonra Booth’un başkentten kaçmasına yardım eden), daha geniş Abraham Lincoln suikast planında oynadıkları parçalar için asacaklardı.

Öldürülecek Gelecek Başkan

Image

Wikimedia CommonsUlysses S. Grant

Abraham Lincoln suikast planının kurbanları dışında, çoğu zaman unutulmuş olsa da, diğer birçok hayat, yıllar boyunca Amerikan tarihi boyunca yankılanan yollardan – bazen ölümcül sonuçlarla – etkilendi.

O zamanlar önemsiz görünen bir olayda General Ulysses S. Grant, 14 Nisan’ın kaderi gecesinde Lincoln’un tiyatroya gitme davetini reddetti Grant, Lincoln’u sevdi ve savaş sırasında güçlü bir bağ kurmuşlardı.

Ancak Grant’in karısı Julia, Lincoln’un karısı Mary’ye dayanamadı. Mary, Julia ve kocasının cumhurbaşkanlığını kocasından koparmak için komplo kurduklarına inandığı gerçeğini gizlememişti. Lincoln daveti teklif ettiğinde eşi tarafından proddedilen Grant reddetti.

Image

Wikimedia CommonsMary Todd Lincoln

Ancak söylentiler yine de şehrin çoğunun Grant’in o gece tiyatroda olacağına inanmasına neden oldu. Ünlü generalin varlığı bile ilan edilmişti. Booth büyük olasılıkla hem cumhurbaşkanı hem de daha sonra cumhurbaşkanı olacak olan Grant’i öldürme şansına sahip olduğuna inanıyordu.

Belki Booth hem Grant’i hem de Lincoln’ü öldürebilirdi. Ya da Grant saldırıyı köreltmiş olabilirdi. Belki Grant gibi bir general tiyatroya daha fazla koruma getirirdi ve saldırıyı önleyebilirdi.

Image

Sorular sınırsız ve nafile. Grant’in o gece tiyatroya gitmediği ve Abraham Lincoln suikastı Booth’un planladığı gibi gerçekleşti.

Lincoln’s Box’daki Diğer Konuklar

Image

Wikimedia CommonsHenry Rathbone

Grant’in şirketine sahip olmak yerine, Lincolns’a genç Birlik subayı Henry Rathbone ve nişanlısı Clara Harris katıldı. Genç çift Lincolns ile dost ve akşam başkanı ve eşi ile geçirmek için heyecan vardı. Savaş sona ererken grup iyi ruhlar içindeydi ve gelecek parlak görünüyordu.

Lincoln’un kronik melankoli arasında, karısının kıskanç uyumu, küçük oğullarının ölümü ve başkanlık ve savaşın baskıları arasında, baş komutan ve karısının kesinlikle geç bir evliliği yoktu. Ancak 14 Nisan gecesi, hoş bir ruh halinde oldukları ve birbirlerinin şirketlerinin tadını çıkardıkları bildirildi.

Harris daha sonra anlattıkça, dördü koltuklarına yerleşirken, başkan karısının elini tutmaya geldi. “Bayan Harris sana takılmam hakkında ne düşünecek?” Diye sordu Mary kocasına. Başkan gülümsedi. Sonra konuştuğu son sözleri söyledi: “Hiçbir şey düşünmeyecek.”Lincoln suikastına iki görgü tanığı ile yapılan görüşmeler, 1929 ve 1930’da ele geçirildi.

Yakında atış kahkahalarla yüksek sesle bir tiyatroda çaldı (Booth, oyunu biliyor, atışını en büyük gülme hatlarından biriyle zamanladı) ve Henry Rathbone ayaklarına sıçradı. Booth’a akın etti ve onu silahsızlandırmaya çalıştı ama Booth onu kolundan bıçakladı ve güvenliğe atladı. “Dur o adamı!” Diye bağırdı Rathbone. Lincoln öne doğru ilerlerken, Rathbone’un nişanlısı “başkan vuruldu!” Diye bağırdı.

Harris daha sonra bir arkadaşına yazdığı bir mektupta, korkunç sahneyi anlattı. Harris’in elbisesindeki kanı görünce Mary Lincoln histerik bir şekilde ağladı, “Ah! Kocamın kanı! ”Aslında Lincoln’un değil, Rathbone’un kanıydı. Booth tarafından kolda kötü bir şekilde bıçaklandı, daha sonra kan kaybı nedeniyle bayıldı.

Image

Başkan Lincoln’ün kaldırılmasından kısa bir süre sonra görüldüğü gibi Barbara Lincoln’un ölüm yatağı.

O zamanlar Harris ve Rathbone olaydan hayatlarıyla kaçtılar. Ancak Rathbone, sağ kalanların suçluluk duygusundan acı çekti, her zaman cumhurbaşkanı kurtarmak için daha fazlasını yapıp yapamayacağını merak etti. Harris de bir arkadaşına Lincoln’un suikastını düşünmemeye çalıştığını söyledi, ancak “Gerçekten aklımı başka bir şeye düzeltemiyorum” diye itiraf etti. Rathbone’un suçluluğu sonunda fiziksel semptomlar almaya başladı. 1869’a kadar, “çarpıntı ve bazen nefes almada zorluk çeken baş ve yüz ve kalp bölgesinde nevralji saldırıları” için tedavi edildi.

1883’e gelindiğinde, Harris ve Rathbone evlendi ve üç çocuğuyla birlikte Almanya’da yaşarken, zihinsel durumu azalmaya devam etti. O yılın Noel arifesinde, Ford Tiyatrosu’ndaki o geceden beri Rathbone içinde inşa edilen çılgınlık, karısını öldürürken açıklığa patladı.

18 yıl önce Abraham Lincoln suikastının ürkütücü bir yankısında, karısına bir tabanca ve hançerle saldırdı, onu vurdu ve çocukları gazabından korumaya çalışırken göğsünden bıçakladı. Sonra bıçağı kendi üzerine çevirdi ve göğsünde beş kez bıçakladı.

Rathbone zar zor hayatta kaldı ve hayatının geri kalanını, karısının cinayeti veya Abraham Lincoln suikastı hakkında bir daha konuşmayı reddettiği Almanya’daki çılgın bir sığınma evinde geçirdi.

Abraham Lincoln Suikastının Daha Geniş Mirası

Image

Barbara Lincoln’un cenaze töreni 19 Nisan 1865’te Washington, DC’deki Pennsylvania Bulvarı’nda ilerliyor.

Yaklaşık 150 yıl sonra, Abraham Lincoln suikastı Amerikan tarihinin tartışmasız en önemli olaylarından biri olmaya devam ediyor.

Lincoln, suikastle ofiste ölen ilk cumhurbaşkanı oldu (Zachary Taylor ve kurşun zehirlenmesi ile ilgili teorilere inanılmadıkça). Ölümü Andrew Johnson’u Beyaz Saray’a yükseltti ve Johnson’ın yeniden yapılanma konusundaki başkanlığı ve duruşları ülkenin tarihinin gidişatını geri dönülmez bir şekilde değiştirdi. Ve suikast Kuzey ve Güney arasındaki derin nefreti, savaş yıllarının çılgın duygularını ve yeniden birleşmenin neye benzeyebileceğinin korkunç belirsizliğini hatırlattı.

Sonunda Abraham Lincoln suikastı sadece bir insanın ölümünden çok daha büyüktü. Olay, hem olaya yakın olan hem de olaydan fiziksel olarak etkilenen herkesin yanı sıra, sonrasında meydana gelen değişen ülkede tanıklık eden ve yaşayan ülkenin izlerini bıraktı.

Abraham Lincoln suikastına bu bakıştan sonra, ABD Tarihindeki en garip başkanlık suikast girişimlerini okuyun. Ardından, en ilginç Abraham Lincoln gerçeklerine ve alıntılarına bir göz atın.

Previous Article

ABD'de Hastanelerde Yatak Sıkıntısı Başladı

Next Article

ABD Afganistan tahliyesini hızlandırıyor

Related Posts