Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’nin bildirdiğine göre son 2 ay içinde günlük Covid-19 vakaları birkaç bölge alarm veriyor

ABD’li uzmanların bildirdiğine göre, yaklaşık iki ay içinde en yüksek sayıda çıkan Covid-19 vakaları, doğru önlemler alınmazsa, acımasız sonuçları olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi, Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam 57.420 yeni pozitif koronavirüs vakası bildirdi.

Veriler, bu, 64.601 yeni vaka olduğu 14 Ağustos’tan bu yana tek bir günde en çok rapor edilen vaka olduğunu gösteriyor.

Johns Hopkins, cuma günkü 57.420 vakadaki artışın, ABD’de 50.000’den fazla bildirilen vakanın arka arkaya üçüncü gününe işaret ettiğini söylüyor. ABD en son üç gün üst üste 50.000’den fazla vakanın rapor edildiği de Ağustos ortasındaydı.

Bir bulaşıcı hastalık uzmanı CNN’e, yaz boyunca ülkenin sıcak noktası haline gelen Florida’nın “başka bir büyük salgın için olgunlaştığını” söyledi. Geçtiğimiz ayın sonlarında eyalet , barların ve restoranların tamamen yeniden açılmasının önünü açtı ve bu hafta iki günlük bir dönemde 6.000’den fazla vaka bildirdi.

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalık Araştırma ve Politika Merkezi direktörü Michael Osterholm, CNN Cuma günü yaptığı açıklamada: “Yaptıkları şey, sanki orada hiçbir şey olmamış gibi her şeyi açtı ve muhtemelen sekiz ila 10 hafta içinde konuşabilirdik ve muhtemelen Florida’nın yanan bir ev olacağına bahse girerim.” dedi.

Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü koordinatörü Dr. Deborah Birx de cuma günü Kuzeydoğu’daki endişe verici eğilimlere ilişkin “erken öneriler” konusunda uyardı ve bölge sakinlerini harekete geçmeye ve virüs yeniden yayılmadan önce yayılmayı önlemeye yardım etmeye çağırdı.

“Bu sefer eylemler sadece kamusal alanlarda değil, özel evlerimizde kişisel düzeyde gerçekleşmeli.” dedi.

New Jersey’de yetkililer, valinin eyaletin “ciddi” rakamlar görmeye başladığını söylemesinin ardından çeşitli endişe alanlarını izliyorlar. Ve New York’ta, birkaç kümelenme bölgesi, Vali Andrew Cuomo’yu büyük Ortodoks Yahudi topluluklarının bulunduğu bölgelerde katı kısıtlamalar getirmeye sevk etti ve bazı yerel liderlerin protestolarını ve eleştirilerini ateşledi.

Johns Hopkins’in verilerine göre, 8 Ekim itibarıyla Kuzeydoğu’da milyon kişi başına düşen yeni vaka sayısı 8 Eylül’den beri% 91 arttı. Johns Hopkins’e göre, ABD genelinde, çoğunlukla Ortabatı ve Kuzeydoğu’ya dağılmış 28 eyalet önceki haftaya göre daha fazla yeni vaka bildiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar