Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’nin Afganistan’dan çektiği askeri araçlar Pakistan’da ateşe verildi

ABD’nin Afganistan’ı terk ederken Pakistan üzerinden kullandığı rota üzerinde askeri araçları taşıyan tırlara saldırı düzenlendi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Afganistan’dan çekilen ABD askeri araçlarını taşıyan lojistik konvoyu, sınır hattının Pakistan tarafında, Hayber bölgesindeki Bara ilçesinde saldırıya uğradı.

Askeri araçları taşıyan bir treyleri çapraz ateşe alan saldırganların, daha sonra yoldan çıkan treyler üzerindeki 4 zırhlı aracı benzin döküp ateşe verdiği aktarıldı.

Saldırıda diğer iki nakliye aracı da zarar gördü.

Saldırıyı kimin düzenlediği bilinmiyor. Hayber bölgesi, ABD’nin Afganistan’a yönelik ikmal hatlarının geçtiği birkaç bölgeden biri. ABD son dönemde Afganistan’dan çektiği askeri güçlerini Hayber bölgesi üzerinden Pakistan’a, buradan Karaçi Limanı’na naklederek bölgeden çekiyordu.

ABD ve NATO konvoyları, 2001 yılında savaşın başlamasından bu yana Afganistan-Pakistan sınır hattında sıklıkla saldırılara uğradı.

Bu saldırılarda ABD ve NATO şimdiye kadar ağır kayıplar yaşadı.

Söz konusu saldırılar ABD’nin bölgeye yönelik ikmallerini azaltmasıyla düşüş gösterdi. Bunun yanı sıra, ABD ile Pakistan’ın bölgedeki Pakistan Talibanı gruplarına yönelik Zarb-i Azb operasyonu sonrası, uzun süredir benzeri bir saldırı yaşanmamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar