ABD’li yetkililer Katar’da Taliban temsilcileriyle yüz yüze görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı bazı yetkililerin 9-10 Ekim’de Katar’ın başkenti Doha’da Taliban temsilcileri ile Afganistan’daki son durumu ele…

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı bazı yetkililerin 9-10 Ekim’de Katar’ın başkenti Doha’da Taliban temsilcileri ile Afganistan’daki son durumu ele alan görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yazılı açıklamasında, ABD’li yetkililer ile Taliban* arasındaki görüşmelerin samimi bir ortamda geçtiğini belirtti

Taliban’ın ülkede kontrolü sağlamasının ardından ilk kez ABD’li yetkililer Taliban ile bir araya gelirken, 9-10 Ekim’de Doha’da yapılan görüşmelerde ABD’den farklı kurumların yetkilileri katıldı.Görüşmelerde, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Amerikalıların ve diğer ülke vatandaşlarının güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması konusu öncelikli olarak ele alındı. Ayrıca kadınların yeterli şekilde temsili konusu dahil ülkedeki insan hakları meseleleri görüşüldü ve ABD’nin Afgan halkına doğrudan yardım yapacağının altı çizildi.

Taliban tarafından atanan Dışişleri Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi ise, “İlişkiler, devletin daha iyi inşa edilmesi için uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

Detaylara yer verilmeyen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, toplantının gündemine ‘güvenlik ve terör endişelerinin’, mahsur kalan Amerikan vatandaşlarının ve müttefiklerinin tahliyesinin ve kadın haklarının hakim olduğunu söyledi.Görüşmelerde ABD tarafı, Taliban’ın sözlerinden ziyade eylemlerine bakarak yol haritasını belirleyeceğini vurguladı.

Previous Article

ABD'de bir çift 'yabancı bir ülkeye' nükleer denizaltılar hakkında bilgi sızdırmaktan tutuklandı

Next Article

Biden, NATO müttefiki Türkiye için çok ağır şeyler söyledi

Related Posts