ABD’li uzmanlar: Pamuklu maskeler daha koruyucu

ABD’li uzmanlar, laboratuvar ortamında yaptığı araştırmada pamuktan yapılmış maskelerin nefesteki nemi tutması nedeniyle sentetikten üretilen maskeye oranla koronavirüse karşı…
ABD'li uzmanlar: Pamuklu maskeler daha koruyucu

ABD’li uzmanlar, laboratuvar ortamında yaptığı araştırmada pamuktan yapılmış maskelerin nefesteki nemi tutması nedeniyle sentetikten üretilen maskeye oranla koronavirüse karşı daha fazla koruma sağladığını tespit etti.

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), laboratuvarda çeşitli maske malzemelerinin koronavirüse karşı filtrasyon özelliklerini karşılaştırdı.

Yapılan araştırmada, pamuklu dokumadan yapılmış maskelerin, nemli nefese maruz kaldığı anda parçacıkları filtrelemede daha iyi hale geldiği ve nemdeki suyu emerek filtrasyonu yüzde 12 ile 45 arasında iyileştirdiği ortaya çıktı.

Pamuklu maskelerin, partikülleri filtrelemede sentetik maskelerden daha etkili olduğu belirtildi. Araştırmacılar ayrıca solunan nefesin yüksek nem oranının pamuklu maskelerin filtreleme özelliklerini yüzde 33 artırdığını keşfetti.

Previous Article
Amazon: Cinsel kimlikleri akıl hastalığı gibi sunan kitapları satmayacağız

Toyota'dan Apple'a otomotiv uyarısı: O kadar kolay değil

Next Article
Trump'ın damadı ve eski danışmanı Jared Kushner

Trump'ın damadı ve eski danışmanı Jared Kushner, Beyaz Saray anılarını yazıyor

Related Posts