ABD’li bankalar dördüncü çeyrek bilançolarını açıkladı

ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase ile Wells Fargo’nun geçen yılın dördüncü çeyreğindeki net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre artarken, Citigroup’un kârı azaldı.

ABD’li yatırım bankalarından JPMorgan Chase, Citigroup ve Wells Fargo, 2020 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin bilançolarını açıkladı.

JPMorgan Chase’ten yapılan açıklamaya göre, kurumun geçen yılın dördüncü çeyreğindeki net kârı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 artarak 12,1 milyar dolara yükseldi. Söz konusu dönemde beklentilerin üzerinde kâr elde eden banka, 2019’un dördüncü çeyreğinde 8,5 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Kurumun hisse başına kârı da geçen yılın dördüncü çeyreğinde 3,79 dolara yükseldi. Bankanın hisse başına kârı, 2019’un aynı döneminde 2,57 dolar seviyesindeydi.

JPMorgan Chase’in 2020’nin dördüncü çeyreğindeki geliri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artarak 30,2 milyar dolar oldu. Banka, 2019’un aynı döneminde 29,2 milyar dolar gelir elde etmişti.

Citigroup’un kârı yüzde 7 azaldı

Citigroup’tan yapılan açıklamaya göre de bankanın 2020’nin dördüncü çeyreğindeki net kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azalarak 4,6 milyar dolara geriledi. Dördüncü çeyrekteki kârı düşüş göstermesine rağmen beklentileri geride bırakan bankanın 2019’un aynı dönemindeki net kârı, 4,9 milyar dolar olmuştu.

Kurumun hisse başına kârı 2019’un dördüncü çeyreğinde 2,15 dolar olarak kaydedilirken, 2020’nin aynı döneminde 2,08 dolara düştü.

Citigroup’un geçen yılın dördüncü çeyreğindeki geliri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 azalış göstererek 16,5 milyar dolara indi. Şirket, 2019’un dördüncü çeyreğinde 18,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Wells Fargo’nun geliri azaldı, kârı arttı

Wells Fargo’nun net kârı ise 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, kurumun geçen yılın dördüncü çeyreğindeki net kârı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,1 artarak 2,9 milyar dolara çıktı. Banka, 2019’un dördüncü çeyreğinde 2,8 milyar dolar net kâr elde etmişti.

Kurumun hisse başına kârı ise yılın dördüncü çeyreğinde 0,64 dolara çıktı. Bankanın hisse başına kârı, 2019’un aynı döneminde 0,60 dolar seviyesindeydi.

Wells Fargo’nun 2020’nin dördüncü çeyreğindeki geliri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,7 azalışla 17,9 milyar dolar oldu. Banka, 2019’un aynı döneminde 19,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Previous Article

JPMorgan'ın net kârı 12 milyar dolara yükseldi

Next Article
Bitcoin'in blok zinciri her bir işlemi kaydeden ve herkesin inceleyebileceği şekilde kamuya açık olan çevrimiçi bir muhasebe defteri işlevi görüyor. Ağın şeffaflığına rağmen fon gönderen veya alan herkes belirli önlemler aldığı sürece anonim kalabilir. Bu, kripto para biriminin blok zincir boyunca izlenebileceği ama izinin kişi veya kurumlara kadar da sürülemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum Bitcoin ve benzeri yarı anonim kripto para birimlerini siber suçlular ve dark web piyasaları kullanıcıları arasında popüler bir ödeme yöntemi kılıyor. Ağustos 2016'da gerçekleşen Bitfinex hacklenmesi yaklaşık 120 bin Bitcoin'in müşterilerin hesaplarından kaybolmasıyla sonuçlanmıştı. O zamanlar bu rakam 72 milyon dolar (yaklaşık 578 milyon TL) değerindeydi ama Bitcoin fiyatının büyük bir fiyat tırmanışı sebebiyle neredeyse 65 bin dolara (yaklaşık 521 bin TL) ulaşmasının ardından çalınan toplam miktar bugün kabaca 7,5 milyar dolara (yaklaşık 60 milyar TL) tekabül ediyor. Çarşamba günü transfer edilen fonlar, çalınan toplam miktarın yüzde 10'undan daha az. Bitfinex faillerin izini sürmek için polisle birlikte çalışmaya devam ediyor. Bitfinex'in baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, The Independent'a verdiği demeçte "Uluslararası emniyet güçleriyle durumu yakından izlemeye devam ediyoruz" dedi. Fonları geri alır almaz sözleşme yükümlülüklerimiz gereğince tahsis edeceğiz.

İçinde 286 milyon dolarlık Bitcoin olan diskini çöpe attı: Bulunursa 71 milyon dolar bağışlayacak

Related Posts