ABD’den Afganistan’a 308 milyon dolarlık insani yardım

ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi, Afganistan’a 308 milyon dolarlık insani yardım ve 1 milyon doz kovid-19 aşısı gönderecek.…

ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi, Afganistan’a 308 milyon dolarlık insani yardım ve 1 milyon doz kovid-19 aşısı gönderecek.

ABD’de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan’a 308 milyon dolarlık insani yardım göndereceklerini duyurdu.

Horne, açıklamasınd aşu ifadelere yer verdi:

“ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından sağlanacak bu yeni insani yardım doğrudan bağımsız insani yardım organizasyonları üzerinden gönderilecek. Bu yardım, Kovid-19, sağlık hizmetleri eksikliği, kuraklık, yetersiz beslenme ve kış mevsiminin etkisiyle artan insani yardım ihtiyaçlarını karşılamak için Afganlara hayat kurtaran koruma ve barınma, temel sağlık hizmetleri, kış yardımı, acil durum gıda yardımı, su ve hijyen sağlayacak.”

ABD’nin gönderdiği aşı miktarı 4.3 milyon oldu

ABD’nin Afgan halkına, mümkün olan tüm yolları kullanarak desteğini sürdüreceğinin altını çizen Horne, Afganistan’a 1 milyon doz daha Kovid-19 aşısı göndereceklerini sözlerine ekledi.

Yapılan bu duyuru ile ABD’nin bugüne kadar Afganistan’a gönderdiği aşı miktarı 4,3 milyonu bulurken, Ekim 2021’den bu yana gönderilen insani yardım tutarı da 782 milyon dolara ulaştı.

Previous Article

ABD’de ambulans helikopter yerleşim yerine düştü

Next Article

ABD Dışişleri: Almatı kentinin sükunete kavuşmasını memnuniyetle karşılıyoruz

Related Posts