ABD’de hapishane yönetimine başörtüsü davası: Zorla çıkarttırmak onur kırıcı

Davaya bakan avukat “Müslüman kadının başını açmak, Müslüman olmayan kadınları üstsüz gezdirmek gibi bir şey. Utanç verici, aşağılayıcı…
ABD'de hapishane yönetimine başörtüsü davası: Zorla çıkarttırmak onur kırıcı

Davaya bakan avukat “Müslüman kadının başını açmak, Müslüman olmayan kadınları üstsüz gezdirmek gibi bir şey. Utanç verici, aşağılayıcı ve onur kırıcı” ifadesini kullandı

ABD’nin Michigan eyaleti hapishane yönetimi, tutuklanan Müslüman kadınların başörtüsünü zorla çıkarıp fotoğraf çekme uygulamasından dolayı dava edildi.

Yerel Fox2 TV kanalındaki habere göre, dava dilekçesinde 15’ten fazla Müslüman kadın, fotoğraf çektirmek için dini örtülerinin zorla çıkarılmasından şikayetçi oldu.

Müslüman kadınlar, başları açık fotoğraflarının sadece hapishane kartlarında değil kamuya açık Michigan Hapishane Departmanı internet sitesinde de kullanıldığını belirtti.

“Utanç verici, aşağılayıcı ve onur kırıcı”

Davaya bakan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Avukatı Amy Doukore, müvekkillerinin dini haklarının ihlal edildiğini belirterek, “Müslüman kadının başını açmak, Müslüman olmayan kadınları üstsüz gezdirmek gibi bir şey. Utanç verici, aşağılayıcı ve onur kırıcı” ifadesini kullandı.

Doukore, hapsedilen kadınların dini özgürlüklerini yitirdiği anlamına gelmediğine vurgu yaparak 2 yıldan fazla süredir hapishane yönetimiyle bu sorunu çözmeye çalıştıklarını ancak mesafe alınamadığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD, yapay zeka insansız savaş uçakları için 77,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

ABD, yapay zeka insansız savaş uçakları için 77,8 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Next Article

Amerikan şantajı / Hüseyin Vodinalı

Related Posts
Devamı

Trump’ın seçimlerde yolsuzluk iddiaları üzerine kanallar canlı yayını kesti

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde sonuçlar henüz netleşmedi. Cumhuriyetçilerin mevcut başkanı Donald Trump, yolsuzluk iddialarını yinelerken, "Eğer yasal oyları sayarsanız kolayca kazanırım" ifadelerini kullandı. Trump'ın hiçbir temele dayandırmadan yaptığı bu açıklamalar sırasında birçok kanal canlı yayını kesti.