ABD’de COVID-19 aşısı krizi: Trump yönetimi Pfizer’ın teklifini reddetmiş

Dünyada onaylanan ilk COVID-19 aşısını yapan Pfizer/BioNTech’in ABD’ye “Daha fazla aşı sipariş edin” çağrısında bulunduğu ancak Trump yönetiminin…
ABD'de COVID-19 aşısı krizi: Trump yönetimi Pfizer'ın teklifini reddetmiş

Dünyada onaylanan ilk COVID-19 aşısını yapan Pfizer/BioNTech’in ABD’ye “Daha fazla aşı sipariş edin” çağrısında bulunduğu ancak Trump yönetiminin bu teklifi yaz sonunda reddettiği ortaya çıktı.

Pfizer’in koronavirüs aşısının geçen ay yapılan klinik deneylerde oldukça başarılı olduğu kanıtlanmadan önce şirket, Trump yönetimine, 1,95 milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak satmayı kabul ettiği 100 milyon dozdan fazlasını verme şansı sundu.

Pfizer, ilk etapta 50 milyon kişiye yetecek şekilde 100 milyon doz aşı almak için anlaşma yaptı. Yaz sonunda ise görüşerek, artan vakalar üzerine daha fazla aşı alınmasını teklif etti.

Ancak New York Times’ın özel haberine göre, Donald Trump yönetimi Pfizer/BioNTech aşısından ‘etkisi henüz kanıtlanmadığı’ için yeterli sayıda doz sipariş etmeyi reddetti

Testlerin başarılı olması ve İngiltere’nin hızla onay vererek aşı işlemlerine başlamasının ardından Trump yönetimi şimdi de, daha fazla aşı alabilmek için girişimlerde bulunuyor.

Ancak New York Times’ın haberine göre, yapılan anlaşmaların da artması sonrası firma, ABD’nin istediği ek dozu Haziran 2021’e kadar garanti edemeyebilir.

Reuters ise Trump’ın pes etmediğini ve bir başkanlık kararnamesiyle, ABD’lilerin aşılara öncelikli erişim sağlamasını sağlamaya çalışacağını iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD'de şirketler Covid-19 aşısı olmayanları işten çıkarılabilir

ABD'de şirketler Covid-19 aşısı olmayanları işten çıkarılabilir

Next Article

Büyük endişe! Biden'ın yeni yılda vergi artırımı kararı alması piyasaları allak bullak edebilir

Related Posts