ABD’de 9 yıldır zehirli iğne bulamayan Mississippi eyaleti idamlara yeniden başladı

Mississippi, zehirli iğne ilaçlarına erişim olmamasından kaynaklanan 9 yıllık aradan sonra infazlara devam etti. O dönemki eşi Kim…

Mississippi, zehirli iğne ilaçlarına erişim olmamasından kaynaklanan 9 yıllık aradan sonra infazlara devam etti.

O dönemki eşi Kim Kirk Cox’u vurup, eşinin önünde kızına üç kez cinsel saldırıda bulunmasından 10 yıldan uzun bir süre sonra David Neal Cox, çarşamba günü öldü. Birkaç saat içinde kan kaybından ölen Kim Cox, saldırıları seyretmek zorunda bırakılmıştı.

50 yaşındaki mahkum Cox, “ölüme layık olduğunu” ve idamına karşı çıkmamayı tercih ettiğini belirtmişti.

İdam cezasının uygulandığı diğer ABD eyaletleri gibi Mississippi de zehirli iğneyle infaz için gereken ilaçların temininde zorluk çekmiş ve bu durum infazlarda 9 yıllık bir ertelemeye yol açmıştı.

Mahkeme dosyalarına göre, Mississippi Ceza İnfaz Kurumu zehirli iğne ilaçlarını temin edebileceği bir kaynak buldu. Mississippi Ceza İnfaz Komiseri Burl Cain, Associated Press’in eyaletin ilaçları nereden bulduğu sorusunu yanıtsız bıraktı.

Komiser Cain, “Yasaya göre bunu açıklamak zorunda değiliz” dedi.

Avrupalı ilaç şirketi Lundbeck, 10 yıl önce idam cezası uygulayan ABD eyaletlerine zehirli iğne dağıtmayı reddetmiş ve AB de üye ülkelerin ABD’ye zehirli iğne ihraç etmesini yasaklamıştı.

Donald Trump, yönetimi döneminde Adalet Bakanlığı’nın zehirli iğne ilaçlarının en azından bir kısmının ABD’li üreticilerden temin edilmesinin ardından 2020’de federal infazları yeniden başlatmıştı. Bir yıldan kısa süre sonra, zehirli iğne ilaçlarının temininde yıllarca sıkıntı çeken Mississippi ve Oklahoma da infaz programlarına geri döndü.

Ölüm cezasına karşı çıkmaya çalışmayan Cox, savunma ekibine kendi adına temyiz başvurusunda bulunmamaları talimatını verecek kadar ileri gitmişti.

İdam Cezası Sonrası Müşavirlik Dairesi Direktörü Krissy C. Nobile, salı günü yaptığı açıklamada “David Cox’un özerkliğine ve dile getirdiği niyetine saygı çerçevesinde, önemli ve zorlu müzakereler sonrası” artık Cox adına temyiz başvurusunda bulunmayacaklarını açıklamıştı.

Cox’un 23 yaşındaki üvey kızı Lindsey Kirk, ölümünü izleyenler arasındaydı. Cox, ölmekte olan annesinin önünde kendisine cinsel saldırıda bulunduğunda Kirk 12 yaşındaydı. Kirk, AP’ye, Cox’un olaydan önce de yıllardır kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve istismar hakkında bir şey söylerse onu ve tüm ailesini öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Bazıları, Cox’un erkek kardeşinin eşi Felicia Cox’un 2007’de kaybolmasına karışıp karışmadığını da sorguluyor. Felicia Cox’un kızı Amber Miskelly geçenlerde WTVA-TV’ye yaptığı açıklamada, Cox’un annesini canlı gören son kişi olduğunu iddia etmişti.

Cox’un Çarşamba günü saat 18.00’de (TSİ Perşembe 3.00) öldü.

Previous Article
Blinken: Başkan Trump'a karşı adil olmak gerekirse, Çin'e yönelik sert yaklaşımı doğruydu

Blinken açıkladı: 10 ülke dini özgürlükler konusunda ABD'nin 'özel kaygı ülkeleri' listesinde

Next Article

Biden'ın akıl sağlığından endişe eden seçmenlerin sayısı giderek artıyor

Related Posts