Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’de 5-11 yaş grubu aşılanmaya başlandı

ABD’de Moderna’nın 12-17 yaş grubu için ürettiği Covid-19 aşısının kullanımı ertelenirken, Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş arası çocuklarda uygulanmasına onay verildi. Acil durum onayı 29 ekimde verilen aşı, çocuklarda uygulanmaya başladı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) uzmanları Covid-19 aşısı Pfizer-BioNTech’in 10 mikrogramlık pediatrik dozunun, ülkede yaşayan 28 milyon 5-11 yaş arası çocuğa yapılmasını uygun buldu.

Pfizer’in milyonlarca doz aşıyı eczanelere göndermeye başladığı ve aşılamanın 3 Kasım’dan itibaren başlayabileceği bildirildi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aşının 5-11 yaş grubunda acil kullanımı için 29 Ekim’de onay vermişti.

Moderna aşısına erteleme

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) dün yaptığı açıklamada ise Moderna’nın 12-17 yaş grubu için ürettiği Covid-19 aşısının “muhtemel yan etkilerinin daha iyi araştırılması için” bir süreliğine ertelendiğini duyurdu.

Moderna yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, FDA’nın, Covid-19 aşısının, 12-17 yaşlarındaki gençlere uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararını, aşı yaptıranlarda oluşabilecek kalp rahatsızlığı riskini değerlendirmek için ertelediği, incelemenin en yakın Ocak 2022’ye kadar sürebileceği bildirildi.

Popüler Yazılar