Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD ve Yunanistan’dan Girit açıklarında ortak tatbikat

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, ABD ve Yunanistan arasındaki daimi askeri iş birliği çerçevesinde donanma ve hava unsurlarının katıldığı ortak tatbikat icra edildiğini açıkladı.

Yunanistan ve ABD’nin güçlü bağlarına vurgu yapılan açıklamada, dün Girit Adası açıklarında yapılan tatbikatın, “gerek ikili gerek NATO ittifakı çerçevesindeki operasyonel hazırlık, savaş yeteneği ve iş birliği düzeyinin artırılmasının kanıtı olduğu” ifadesine yer verildi.

Girit Adası’nın güneyindeki deniz alanında düzenlenen tatbikata Yunanistan’dan, “Egeon” fırkateyni, 214 tipi denizaltı ve altı F-16 uçağı ile katılırken, ABD tarafından ise USS Winston S. Churchill savaş gemisi ve helikopterlerin iştirak ettiği aktarıldı.

Tatbikata Türkiye’nin tepkisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın, “Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet alanı ile kısmen örtüşen bir bölgede tatbikat icra edeceğini” açıklamasının, iyi komşuluk ilişkileri ve denizcilik kurallarıyla bağdaşmadığını söyledi.

Yunanistan’ın Navtex ilan etmesinin ardından Türkiye de, Girit Adası’nın güneyinde “Türk ve müttefik savaş gemilerinin” katılımıyla tatbikat yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yunanistan’ı Türk donanmasının önüne atanlar yarın asla ortada görünmeyecekler. Bundan sonra bölgede (Doğu Akdeniz) yaşanabilecek her olumsuzluğun tek müsebbibi Yunanistan, tek zarar gören de yine bu ülkenin kendisi olacaktır” sözleriyle Yunanistan’ı uyarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar