ABD ve İsrail, 2 Nolu El Kaide ajanını izlemek ve öldürmek için birlikte çalıştı

ABD ve İsrail, Trump yönetimi Tahran üzerindeki baskıyı artırırken iki müttefik ülkenin cesur bir istihbarat operasyonu olan bu…

ABD ve İsrail, Trump yönetimi Tahran üzerindeki baskıyı artırırken iki müttefik ülkenin cesur bir istihbarat operasyonu olan bu yılın başlarında İran’da üst düzey bir El Kaide ajanını izlemek ve öldürmek için birlikte çalıştı.

Mevcut ve eski ABD’li dört yetkili, El Kaide’nin 2 numaralı üyesi Ebu Muhammed el Masri’nin Ağustos ayında İran’ın başkentinde suikastçılar tarafından öldürüldüğünü söyledi. Yetkililerden ikisine göre, ABD, İsraillilere el-Masri’yi ve o sırada kullandığı takma adı bulabilecekleri istihbarat sağlarken cinayeti İsrailli ajanlar gerçekleştirdi. Diğer iki yetkili, el-Masri’nin öldürüldüğünü doğruladı ancak ayrıntılı bilgi veremedi.

El Masri, Kenya, Nairobi ve Dar es Salaam ve Tanzanya’daki ABD büyükelçiliklerinin 1998 bombalamalarının yıldönümü olan 7 Ağustos’ta Tahran sokağında vurularak öldürüldü. Al-Masri’nin bu saldırıların planlamasına katıldığına inanılıyordu ve FBI tarafından terör suçlamasıyla aranıyordu.

El-Masri’nin ölümü, 11 Eylül 2001’de ABD’deki saldırıları düzenleyen terör ağı El Kaide’ye bir darbe ve Ortadoğu’da grubun lideri Ayman el-Zevahiri’nin kaderi hakkındaki söylentilerin ortasında geliyor. Yetkililer bu raporları doğrulayamadı ancak ABD istihbarat topluluğunun güvenilirliğini belirlemeye çalıştığını söyledi.

Yetkililerden biri istihbarat topluluğundan ve operasyon hakkında doğrudan bilgi sahibi olan ve başka bir eski CIA subayı konu hakkında bilgi verdi. El-Masri’nin, gizli İsrail casus örgütü Mossad’ın suikasttan sorumlu olduğu iddia edilen bir birim olan Kidon tarafından öldürüldüğünü söyledi. İbranice’de Kidon, süngü veya “mızrağın ucu” anlamına gelir.

İstihbarat yetkilisi, Masri’nin kızı Meryem’in de operasyonun hedefi olduğunu söyledi. ABD, El Kaide’de bir liderlik rolü için hazırlandığına inanıyordu ve diğerlerini seven yetkiliye göre, hassas istihbaratı tartışmak için anonim kalmak koşuluyla konuşan yetkiliye göre istihbarat, onun operasyonel planlamaya dahil olduğunu ileri sürdü.

El-Masri’nin kızı, El Kaide’nin beyni Usame bin Ladin’in oğlu Hamza bin Ladin’in dul eşiydi. Geçen yıl ABD’nin Afganistan-Pakistan bölgesinde bir terörle mücadele operasyonunda öldürüldü.

El-Masri’nin ölüm haberi ilk olarak The New York Times tarafından bildirildi.

Mossad istihbarat teşkilatını denetleyen hem CIA hem de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ofisi yorum yapmayı reddetti.

Cinayetler sırasında, Trump yönetimi, nükleer anlaşma kapsamında kaldırılan İran’a yönelik tüm uluslararası yaptırımların eski haline getirilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nden geçmeye çalışmanın ileri aşamalarındaydı. Diğer Güvenlik Konseyi üyelerinden hiçbiri, İran üzerindeki “azami baskı” kampanyasının bir parçası olarak yaptırımları uygulamayan ülkeleri cezalandırma sözü veren ABD ile birlikte hareket etmedi.

İsrailli yetkililer, yeni başkan seçilen Joe Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya geri dönebileceğinden endişe duyuyorlar. Biden, İranlılarla temas kurarsa, İsrail, İran’ın uzun menzilli füze programını ve özellikle Suriye’deki askeri faaliyetlerini ve Hizbullah, Hamas gibi gruplara verdiği desteği ele alacak şekilde anlaşmanın değiştirilmesi için baskı yapacaktır.

İran’ın bir El Kaide liderine ev sahipliği yaptığına dair ifşalar, İsrail’in yeni ABD yönetimi ile davasını güçlendirmesine yardımcı olabilir.

Al-Masri yıllardır öldürme veya yakalama listesindeydi ancak El Kaide’ye karşı uzun bir düşmanlık geçmişine sahip olan İran’daki varlığı, onu yakalamak ve öldürmek önünde önemli engeller oluşturuyordu.

İran, hükümetin herhangi bir El Kaide liderine ev sahipliği yapmadığını ve ABD ve İsrail’i İran karşıtı duyarlılığı kışkırtmakla suçlayarak haberleri yalanladı. ABD’li yetkililer uzun zamandır bir dizi El Kaide liderinin İran’da yıllardır sessizce yaşadıklarına inanıyorlar ve kamuoyuna açıklanmış istihbarat değerlendirmeleri bu durumu ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Joe Biden'ın yardım kuruluşu, milyonlarca dolar bağışı kanser araştırmaları yerine maaşlara harcamış

Joe Biden'ın yardım kuruluşu, milyonlarca dolar bağışı kanser araştırmaları yerine maaşlara harcamış

Next Article

Joe Biden'ın Suudi Arabistan politikası nasıl olacak? / Madawi al-Rasheed

Related Posts