ABD Savunma Bakanı Esper: İsrail’in Ortadoğu’daki askeri üstünlüğünü desteklemeye devam edeceğiz

İsrail Savunma Bakanı Gantz’la görüşen ABD Savunma Bakanı Esper, İsrail’in Ortadoğu’daki askeri üstünlüğüne destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

İsrail Savunma Bakanı Gantz’la görüşen ABD Savunma Bakanı Esper, İsrail’in Ortadoğu’daki askeri üstünlüğüne destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İsrail Savunma Bakanı Benjamin Gantz ile Pentagon’da görüştü. 

Pentagon’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Bakan Esper, İsrail’in askeri üstünlüğüne destek vermeye devam ettiğini vurguladı” ifadesi dikkat çekti. 

ABD’nin Ortadoğu’daki İsrail’in askeri üstünlüğünün devam etmesi ve korunmasına bağlı kalacağını ifade eden Esper, ” Savunma Bakanlığı da buna bağlı. İsrail güvenliğinin sürmesi için uzun zamandır devam eden ABD politikasını sürdüreceğiz” dedi.

İki bakanın, Ortadoğu’daki güvenlik durumunu ve iki ülkenin işbirliğini ele aldıkları belirtilen açıklamada, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmasının bölge güvenliği açısından tarihi bir fırsat olarak değerlendirildiği kaydedildi. 

BAE, İsrail ile normalleşme anlaşması karşılığında ABD’den F-35 savaş uçakları satın almak istiyor. 

İsrail bu teklife karşı çıkarken ABD Başkanı Donald Trump bunda bir sorun görmediğini belirtmişti. 

ABD yasalarına göre İsrail’in askeri üstünlüğüne zarar verecek herhangi bir silahın bölge ülkelerine satılması yasak. 

Esper’in “İsrail’in askeri üstünlüğüne destek” ifadesini Pentagon’un BAE’ye F-35 uçaklarının satışına taraf olmadığını ima etmek üzere kullandığı yorumları yapılıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
manhattan tren kazası

Manhattan'da yine metro raydan çıktı!

Next Article

ABD'de can kaybı 200 bini aştı

Related Posts