ABD – Rusya hattında uzay iş birliği

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından ABD ve Rusya ilk kez birlikte uzay görevi icra edecek. Uçuş, Kazakistan’daki Baykonur üssünden…

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından ABD ve Rusya ilk kez birlikte uzay görevi icra edecek. Uçuş, Kazakistan’daki Baykonur üssünden Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılacak.

Rus Uzay Aracı Soyuz, NASA astronotu Frank Rubio ile Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin’i taşıyacak.

Aracın Uluslararası Uzay İstasyonuna varışı üç saat sürecek. Soyuz yörünge kompleksine kenetlenecek ve yaklaşık iki saat sonra iki uzay aracını birbirine bağlayan kapaklar açılacak.

Soyuz ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan 67’nci uzun süreli sefer olan Expedition 67’ye katılacak.

Rubio, Prokopyev ve Petelin’in Soyuz yolculuğu ile altı aylık uzay görevleri başlamış olacak. Bu, Prokopyev’in ikinci, Rubio ve Petelin’in ilk uzay uçuşu olacak.

Previous Article

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Rusya lideri Putin'in "Her türlü silahı kullanırız" sözlerine tepki: Nükleer savaşı kazanamaz

Next Article

ABD ve Kanada savaş gemileri Tayvan Boğazı'ndan geçti

Related Posts
Devamı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden açıklaması: Yarın NATO zirvesinde görüşebilirler

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamında yarın görüşebileceğini açıkladı. Bu sabah saatlerinde bir görüşme yaptığı ABD Başkanı Joe Biden'ın bu akşam ya da yarın tekrar bir araya gelme arzusunu ifade ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz de 'olabilir' dedik." diye konuştu.