Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Rus ordusunun Suriye’de kazaya neden olmasının ardından endişesini dile getirdi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Cuma günü yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’de bir Rus askeri aracı nedeniyle bir dizi Amerikan askerinin yaralandığı bir olay hakkında Rusya’ya endişesini dile getirdiğini söyledi.

Reuters Haber Ajansı’na göre O’Brien, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Konu onlara (Rusya) çok açık bir şekilde iletildi, uygun seviyede yapıldı.”

Geçen hafta ABD, çatışmayı önlemek için protokolleri ihlal ettiğini söyleyerek, Suriye’deki Rus ve Amerikan güçleri arasında gerçekleşen bir olayı duyurdu.

Beyaz Saray, Suriye’de iki ordu arasında yaşanan olaya, Rus tarafının neden olduğunu ve ABD ordusu arasında yaralanmalara yol açtığını belirterek, “ABD ordusu tırmanışı istemiyor, ancak kendini savunma hakkına sahip.” Şeklinde açıklama yaptı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Rus ordusunu Suriye’de çarpışmayı önlemek için kuralları ihlal etmekle ve Amerikan askerlerinin yaralanmasıyla sonuçlanan bir kaza yapmakla suçladı.

Bir Rus aracı, Kuzeydoğu Suriye’de Koalisyonun (ABD liderliğindeki) zırhlı aracıyla çarpıştı ve zırhlı aracın mürettebatını yaraladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar