ABD, Rus ordusunun Suriye’de kazaya neden olmasının ardından endişesini dile getirdi

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Cuma günü yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’de bir Rus askeri aracı nedeniyle bir…

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Cuma günü yaptığı açıklamada; ABD’nin Suriye’de bir Rus askeri aracı nedeniyle bir dizi Amerikan askerinin yaralandığı bir olay hakkında Rusya’ya endişesini dile getirdiğini söyledi.

Reuters Haber Ajansı’na göre O’Brien, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Konu onlara (Rusya) çok açık bir şekilde iletildi, uygun seviyede yapıldı.”

Geçen hafta ABD, çatışmayı önlemek için protokolleri ihlal ettiğini söyleyerek, Suriye’deki Rus ve Amerikan güçleri arasında gerçekleşen bir olayı duyurdu.

Beyaz Saray, Suriye’de iki ordu arasında yaşanan olaya, Rus tarafının neden olduğunu ve ABD ordusu arasında yaralanmalara yol açtığını belirterek, “ABD ordusu tırmanışı istemiyor, ancak kendini savunma hakkına sahip.” Şeklinde açıklama yaptı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Rus ordusunu Suriye’de çarpışmayı önlemek için kuralları ihlal etmekle ve Amerikan askerlerinin yaralanmasıyla sonuçlanan bir kaza yapmakla suçladı.

Bir Rus aracı, Kuzeydoğu Suriye’de Koalisyonun (ABD liderliğindeki) zırhlı aracıyla çarpıştı ve zırhlı aracın mürettebatını yaraladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

ABD, Suudi Arabistan'ın İsrail-BAE uçuşları için hava sahası açma kararını takdirle karşıladı

Next Article

Polis bir Anti-Fa üyesini öldürdü

Related Posts
Devamı

ABD’den Kabil saldırısına misilleme! DEAŞ’ın Horasan grubu SİHA’larla vuruldu

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliye operasyonlarının devam ettiği Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında DEAŞ tarafından bombalı saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 170 kişi ölmüş, 150 kişi de yaralanmıştı. ABD Başkanı Biden'ın saldırıyı gerçekleştirenlerden intikam alınacağını açıklamasının ardından DEAŞ/Horasan ele başına yönelik hava saldırısı düzenlendi. Operasyonda, Kabil'deki saldırıyı planlayan örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.