ABD, İsrail ile normalleşme anlaşması için yıldönümü toplantısı gerçekleştirecek

İsrail, BAE ve Bahreynli yetkililerin, 15 Eylül 2020’de imzalanan anlaşmaların yıl dönümünde etkinlik düzenlenmesi için Biden yönetimine son 2 aydır baskı uyguladığı iddia ediliyordu.

ABD merkezli haber sitesi Axios’un konuya yakın kişilere dayandırdığı haberine göre, İsrail, BAE ve Bahreynli yetkililer, 15 Eylül 2020’de imzalanan anlaşmaların yıl dönümünde etkinlik düzenlenmesi için Biden yönetimine son 2 aydır baskı uyguluyordu.

Sputnik’in haberine göre, Biden yönetiminin son olarak bu ülkelere sanal bir toplantı teklifinde bulunduğunu kaydeden kaynaklar, “Düzenlenen etkinlikte İbrahim Anlaşmaları’nın imzalanmasının 1. yıl dönümü anılacak ve ilişkilerin daha da derinleştirilmesi ile daha müreffeh bir bölge inşası konuları ele alınacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan, Biden yönetiminin bu adımı, ‘Donald Trump döneminde yapılan bu anlaşmalara yeni yönetimin en net desteği’ olarak yorumlandı.

ABD’de Donald Trump yönetiminin girişimleri sonucu 2020’nin sonlarına doğru sırayla BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas, İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamıştı.

İbrahim Anlaşması nedir?

ABD eski başkanı Donald Trump ve damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in öncülüğünde, Beyaz Saray’da İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ile “Barış ve diplomatik ilişkilerin kurulması”, Bahreyn ile ‘tam diplomatik ilişki’ anlaşmaları 15 Eylül’de gerçekleşti. Bu anlaşmalara Başkan Trump, Musevilik dini içerisinde yer alan “İbrahim Anlaşmaları” adını verdi. Arap dünyasında 1977’de Mısır ve 1994’de Ürdün ile kurulan diplomatik ilişkilerden sonra, 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, İsrail’i devlet olarak tanıdı.

Previous Article

Afganistan ABD'yi karıştırdı: Blinken'a istifa çağrısı

Next Article

Ryabkov: ABD Suriye’yi bölmek istiyor

Related Posts
Devamı

Tel Aviv yolunda Joe Biden

Biden'ın siyasi sicili, İsrail'in eski bir dostu olduğunu gösteriyor. Yalnızca yerleşim yerleri ve İran'la ilişkiler gibi durumlarda İsrail'in Siyonist yöntemlerine katılmıyordu. Aslında, Biden'ı İsrail karşıtı olarak göstermekten hoşlananlar, bir Delaware senatörü olarak genç Biden'in İsrail Başbakanı Menachem Begin ile "çok duygusal bir yüzleşmeye" karıştığı 1982 yılına işaret ediyor. Ancak gerçek hikâye, ABD başkanlığına seçilen "İsrail ailesinin bir üyesi" diyen Benjamin Netanyahu'dan duyulmalı.