Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD-İsrail Arasında Gazze Çatlağı

İsrail medyası, Amerika’nın İsrail işgali üzerindeki baskısının büyük ölçüde arttığını bildirerek, artık İsrail’in Amerikalılarla karşı karşıya gelmesinin zor olduğuna işaret etti.

İsrail Channel 12 siyasi ilişkiler analisti Dana Weiss, “Üst düzey siyasi kaynaklar en azından Amerika açısından kum saatinin döndüğünü fark ediyor, yani geri sayım başladı” dedi. “Amerikan baskısı önemli ölçüde arttı. Blinken ile Netanyahu arasında, Savunma Bakanı ile Gallant arasında telefon görüşmeleri ve üst düzey Amerikalı yetkililerin ziyaretleri var.

Zirve, Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in İsrail’e gelişiyle yaşanacak” ifadelerini kullanan Weiss, “Amerikalıları endişelendiren şeyin her şeyden önce Gazze’deki insani sorun ve elbette yakıt konusu gündeme gelecek. Ancak ikinci konu sivillere zarar verilmesi” ifadelerini kullandı.

İsrailli analist sözlerini şöyle sürdürdü: “Amerikalıları endişelendiren ve Blinken’in burada söyleyeceği şey, İsrail’in ne istediğini ve nereye doğru gittiğini anlamamaları ve bunun Ürdün ve Mısır üzerindeki etkisini görmeleridir. Amerikalılar istemedikleri bölgesel bir savaşa sürüklenmekten korkuyorlar ve bu nedenle buraya gelip İsrail’e ‘dikkatli olun, doğru yolda değilsiniz ve gerekli tüm bilgilere sahip değilsiniz’ demek istiyorlar. Şu anda Amerikalılarla yüzleşmek özellikle bize sağladıkları korumayla, basit değil ve bölgesel bir savaşta İsrail’in kendisini İran karşısında yalnız bulmasının mümkün olduğunu da anlamak gerekiyor. ABD’lilerle karşı karşıya gelmek zor.”

Geçtiğimiz günlerde ABC news web sitesi, Amerikalı bir yetkilinin, ABD’nin İsraillilere Gazze’de yapmak istedikleri şey konusunda iyi bir plana sahip olduklarına hala ikna olmadıklarını ilettiğini bildirmişti.

Yetkili, ABD’nin İsrail’den Gazze’deki esir meselesi ve insani durumla daha iyi ilgilenmesini istediğini de söylemişti.

Popüler Yazılar