ABD, İran’ın misilleme korkusu nedeniyle Irak’taki diplomatlarının yarısını geri çekti

ABD’nin, Washington’un intikam almaktan korktuğu İran’la artan gerilimin ortasında, diplomatlarının yaklaşık yarısını Bağdat’taki ABD büyükelçiliğinden çekmeye karar verdiği…

ABD’nin, Washington’un intikam almaktan korktuğu İran’la artan gerilimin ortasında, diplomatlarının yaklaşık yarısını Bağdat’taki ABD büyükelçiliğinden çekmeye karar verdiği iddia ediliyor.

ABD merkezli Politico gazetesi , ABD Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan ABD’li yetkililerden personel sayısının azaltılmasıyla ilgili bu bilgileri bildirdi ancak aralarındaki artan gerilim nedeniyle büyükelçiliğin tam kapasitesinde çalışmaya ne zaman başlayacağı net değil.

Bir departman yetkilisi yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, dünya çapındaki büyükelçilikler ve konsolosluklardaki diplomatik varlık misyonu, yerel güvenlik ortamı, sağlık durumu ve hatta tatiller doğrultusunda sürekli olarak ayarlıyor” dedi. “ABD hükümet personelinin, ABD vatandaşlarının ve tesislerimizin güvenliğini sağlamak en yüksek önceliğimiz olmaya devam ediyor.” diye ekledi.

ABD’nin Bağdat büyükelçiliğindeki diplomatların küçültülmesi, geçen Ocak ayında İran askeri komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Irak başkentini ziyaret ederken öldürdüğü ABD hava saldırısının birinci yıldönümüne denk geliyor.

Rapora göre, Irak’ta bazı silahlı milisler aracılığıyla büyük muharebe kabiliyetine sahip olan İran’ın, önde gelen nükleer bilimci Mohsen Fakhrizadeh’in geçen ay öldürülmesine yanıt vermeye çalışabileceğinden korkuluyor.

İran’ın nerede ve ne zaman yanıt vereceği hala bilinmiyor; dahası, Mohsen Fakhrizadeh suikastının hazırlayıcıları hala bilinmediği için kime yanıt verecekleri de belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Covid-19: ABD'de 200 bine yakın yeni vaka, hastaneye yatış sayısı rekor düzeyde

Next Article
Eğer ABD 92 milyon Çin Komünist Partisi (CCP) üyesinin kim olduğunu belirleyebilirse, yeni prosedürlere göre parti üyeleri sadece ABD’ye tek girişlik bir aylık vize alabilecek. Trump yönetimi Çarşamba günü yayımladığı yeni kurallar ile birlikte CCP üyelerinin ve yakın aile üyelerinin ABD’ye giriş çıkılarını kısıtlaması, iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırabilir. Hemen yürürlüğe giren yeni kurallar parti üyelerinin ve ailelerinin maksimum vize alma süresini bir 1 ay ile sınırlandırıyor. Daha önceden CCP üyeleri herkes gibi 10 yıl boyunca geçerli ziyaretçi vizesi alabiliyordu. 1 ay süre ile verilecek ziyaret vizesiyse tek giriş ile sınırlandırılıyor. CCP üyeleri daha önce tek bir vize ile ülkeye birden fazla giriş yapabiliyorken şimdi alınan vize ile sadece tek bir giriş yapabilecekler.

ABD'den Çin Komünist Partisi üyelerine vize kısıtlaması

Related Posts