ABD güçlerinin Suriye’deki görevinde değişme yok

Yıl sonuna kadar Irak’taki güçlerinin muharip rolüne son vereceğini açıklayan Amerikan rejiminin Suriye’deki güçlerinin niteliğinde bir değişikliğe gitmeyeceği bildirildi.

Amerika’dan yayın yapan Politico sitesi, Afganistan’dan çekilen, Irak’taki güçlerinin ise yıl sonuna kadar muharip görevini sonlandıracağını açıklayan Amerikan rejiminin Suriye’deki işgalci niteliğinde bir değişikliğe gitmeyeceğini bildirdi.  

Lara Seligman imzalı habere göre Afganistan’daki güçlerini çeken, Irak’taki güçlerinin rolünü ise yıl sonuna kadar “danışmanlık” şeklinde değiştirecek olan Joe Biden yönetimindeki Amerikan rejimi, Suriye’de muharip rolüyle yüzlerce asker bulundurmaya devam edecek.

Üst düzey bir rejim yetkilisinin açıklamasına dayandırılan haberde ‘Yeşil Bereliler’ diye adlandırılan bir grup özel kuvvetler birliğiyle birlikte 900 kadar Amerikan askerinin Suriye’de kalmaya ve Suriye Demokratik Güçleri adlı grubu desteklemeye devam edeceği bildirildi.

Herhangi bir BM Güvenlik Konseyi kararıyla yahut BM üyesi bir devlet olan Suriye Arap Cumhuriyeti’nin talebiyle Suriye’de bulunmadığı için Amerikan rejimi güçlerinin Suriye’deki varlığı uluslararası yasalara aykırı bulunuyor.

IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Suriye’de bulunan Amerikan rejimi, Suriye’nin petrolünü ve tahılını Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne taşıyarak bu kaçakçılıktan elde ettiği gelirle Suriye Demokratik Güçleri adlı grubu finanse ediyor.

Suriye Demokratik Güçleri adlı grup da Amerikan güçlerinin komutasında Suriye’nin petrol ve tahıl bölgelerini işgali altında bulundurarak, Amerikan kaçakçılığına koruma salıyor.

İsminin açıklanmaması şartıyla Politico’ya açıklamada bulunan üst düzey kaynak, Amerikan güçlerinin Suriye’deki görevinde herhangi bir değişiklik beklemediğini söyledi.

Amerikan güçlerinin Irak’ta da IŞİD’le mücadele gerekçesiyle bulunduğunun hatırlatıldığı haberde son dönemde Iraklı direniş gruplarının artan saldırılarına dikkat çekildi.

Haberde ayrıca Pentagon’un Ortadoğu politikasından sorumlu eski bir üst düzey yetkilisi olan Mick Mulroy’un ABD’nin Suriye’ye Irak’tan teçhizat gönderdiğine dikkat çekerek, Irak’tan personel de dahil olmak üzere ‘destek varlıklarını’ çekmesi sebebiyle “Suriye görevinin etkileyebileceği”ni söylediği nakledildi.

Pentagon sözcüsü John Kirby ise Irak’taki Amerikan askeri varlığında yapılan değişikliğin Suriye’deki askeri durumu etkileyip etkilemeyeceği konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Kirby, Irak ile yapılan görüşmelerden Suriye’deki Amerikan rejimi güçlerini etkileyebilecek ne gibi kararlar çıkabileceğini bilmediğini söyledi ve “IŞİD’e karşı mücadele devam ediyor” demekle yetindi.

Previous Article

ABD, Kabil Havalimanı’nın etrafında bir ‘Yeşil Bölge’ oluşturmak istiyor; burada çatışma ihtimali çok yüksek

Next Article

“Yanlış Yolda İlerliyoruz”

Related Posts