Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD: Federal ajanların görevi yerel polislere devretmesi sebebiyle Portland sakin

Yaygın eleştiri gören federal ajanlar; Washington, DC ve Oregon demokratları arasında yapılan anlaşmanın ardından geri çekiliyor.

Federal polisle günlerce süren çatışmalardan sonra, Portland Oregon’daki federal mahkemenin dışındaki kalabalık, federal ajanlar geri çekildikten sonra sakinleşti.

Oregon’un Portland kentinde, bir mahkemeyi koruyan federal ajanların geri çekilmesi için bir anlaşma yapıldıktan sonraki ilk gece protestosu büyük ölçüde sakindi ve Cuma günü, eyalet polisi ve göstericiler arasında büyük bir çatışma yaşanmadan sona erdi.

Eyalet ve yerel memurlar; ABD ajanlarının sayısını azaltmak için Demokrat Vali Kate Brown ve Trump yönetimi arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak, Miniapolis’te polisin George Floyd’u öldürmesini  takiben 60 günden fazla bir süredir şehirde yapılan gösterilerdeki kuvvetlerini arttırdı.

Portland federal mahkemesi protestocular için bir hedef haline geldi. Göstericiler onu korumak için dikilmiş bir çiti yıkmaya çalıştı. Mahkemenin giriş yolunda ateş yaktılar ve içerideki ajanlara nesneler fırlattılar. Ajanlar çoğu gece, karşılık olarak göz yaşartıcı gaz attılar.

https://www.aljazeera.com/news/2020/07/portland-calm-federal-agents-hand-local-police-200731153605321.html

Ancak Perşembe gecesindeki protestoda, birkaç bin kişi mahkemenin yakınında toplanırken, çok az şiddet ve çok sayıda çatışma oldu.

Az miktardaki protestocular Perşembe günü yerel saate göre saat 22.00 civarında binaya ışık ve lazerler yöneltti, ancak devlet birlikleri içeride kaldı ve cevap vermedi.

Yaklaşık 30 dakika sonra yüzlerce gösterici konuşmaları dinlemek için mahkemeden bir blok topladı. Bir kolluk kuvvetinin varlığına dair çok az işaret vardı. Kalabalık yaklaşık 500 göstericiye düştüğünde, durum Cuma günü sabah 1’de sakin kaldı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) Vekili Sekreteri Chad Wolf, Perşembe günü yaptığı açıklamada, eyalet polisinin aşılması halinde Ulusal Muhafız birliklerinin gönderilebileceğini söyledi.

Portland Polis Şefi Chuck Lovell, yerel kolluk kuvvetleri arasındaki yeni işbirliğinin “pek çok açıdan zafer” olarak görüleceğine inandığını söyledi.

Lovell, “Bir çok insan, federal hükümetten hoşnutsuzluklarını ifade etmek ve topluluğumuzun üyeleri ile kalabalık kontrolüne girmek için ortaya çıktı,” dedi ve şöyle devam etti: “Bu yüzden birçok yönden insanların bu gelişmeden mutlu olmasını umuyorum.”

ABD hükümeti Çarşamba günü itibariyle 94 kişiyi tutuklamıştı. Lovell, son iki ay boyunca süren protestolarda, şehir polis departmanının, 400’den fazla tutuklama gerçekleştirdiğini ve çatışmaların giderilmesi için birçok strateji denediğini söyledi.

Kaynak: Aljazeera news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar