ABD 105 milyon doz COVID-19 aşısı satın aldı

ABD hükümetinin, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısından 105…

ABD hükümetinin, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) aşısından 105 milyon doz satın aldığı açıklandı.

Pfizer ve BioNTech yaptıkları açıklamada, ABD hükümetiyle bu yaz en kısa sürede teslim edilmek üzere 105 milyon doz COVID-19 aşısı tedariki için bir anlaşma imzaladıklarını belirtti.

Açıklamaya göre, ABD hükümeti, yeni parti için 3,2 milyar dolar ödeyecek.

Söz konusu anlaşma, Omicron varyantına karşı güncellenen, orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiği açıklanan ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay bekleyen COVID-19 aşılarının tedarikini içeriyor.

Bu arada ABD hükümetinin, şirketlerle COVID-19 aşı tedariki imzaladığı ilk sözleşmesinde doz başına fiyat 19,50 dolar iken güncellenmiş aşının doz başı fiyatının yeni kontratta 30 doların üzerinde olması dikkati çekti.

Pfizer ve BioNTech, ABD yönetiminin söz konusu aşıdan 195 milyona kadar ek doz satın alma seçeneğine de sahip olduğunu belirtti. Böylece ABD hükümeti son anlaşmayla toplamda 300 milyon doz COVID-19 aşısı almayı garantilemiş oldu.

Previous Article

ABD'de silah dehşeti sürüyor: Bebeğiyle yürüyen kadın öldürüldü

Next Article

ABD'nin Chicago eyaletinde kavga: 2 ölü, 3 yaralı

Related Posts